Integracja fotowoltaiki z innymi odnawialnymi źródłami energii

Integracja fotowoltaiki z innymi odnawialnymi źródłami energii

Fotowoltaika cieszy się w naszym kraju rosnącym zainteresowaniem, zapewniając niezależność energetyczną oraz duże oszczędności. Nie bez znaczenia pod kątem jej popularności jest fakt, że panele PV można integrować z innymi odnawialnymi źródłami energii. Oto kilka propozycji, dzięki którym maksymalnie wykorzystasz potencjał swojej fotowoltaiki!

Najlepsze połączenie? Fotowoltaika i pompy ciepła!

Pompy ciepła to, obok instalacji fotowoltaicznej, najpopularniejsze w naszym kraju urządzenia pozwalające wykorzystywać odnawialne źródła energii. Służą one do wytwarzania energii cieplnej, która może zostać spożytkowana do ogrzewania (lub schładzania!) pomieszczeń, a także podgrzewania wody użytkowej.

Pompa ciepła do działania wymaga jednak prądu. I właśnie w tym miejscu pomocna okazuje się fotowoltaika, która dostarczy go do urządzenia dzięki przetwarzaniu promieni słonecznych w energię elektryczną. W efekcie takie połączenie pozwoli zyskać maksymalny komfort w domowych czy firmowych pomieszczeniach, a także wygeneruje spore oszczędności – zarówno na rachunkach za prąd, jak i ogrzewanie.

Fotowoltaika + turbiny wiatrowe? To możliwe!

Innym popularnym źródłem energii odnawialnej jest w naszym kraju energia wiatru. Jej wykorzystanie jest możliwe dzięki specjalnym turbinom, które są wprawiane w ruch, w wyniku czego powstaje energia mechaniczna. Za jej przekształcenie w prąd odpowiedzialny jest generator. Inwestycja w przydomową elektrownię wiatrową to świetna opcja, podobnie jak połączenie jej z fotowoltaiką. Co to daje w praktyce?

Instalacja fotowoltaiczna działa wtedy, gdy ma dostęp do promieniowania słonecznego. Z tego względu nie jest w stanie produkować energii elektrycznej nocą. Uzupełniając ją odpowiednimi turbinami wiatrowymi można poradzić sobie z tym problemem – wszak są one w stanie produkować prąd również po zmroku, gdy są ku temu odpowiednie warunki (wietrzna pogoda), a także zimą, gdy sprawność fotowoltaiki spada.

Takie połączenie może więc znacząco zwiększyć autokonsumpcję w gospodarstwie domowym lub firmie, bez konieczności przechowywania energii w magazynach.

Instalacja fotowoltaiczna może zasilać kotły na pellet

Pellet to paliwo stałe uzyskiwane z biomasy, które – dzięki odpowiednim kotłom – pozwala ogrzewać domy, a także obiekty użyteczności publicznej czy hale przemysłowe. Ten ekologiczny materiał zaliczany jest więc do odnawialnych źródeł energii, ale przetwarzające go w prąd urządzenia mogą być skutecznie zasilane energią elektryczną produkowaną przez instalację fotowoltaiczną.

Efekt? Podobnie jak w przypadku integracji fotowoltaiki z pomocą ciepła, znaczące oszczędności na ogrzewaniu, komfort cieplny domowników, a także możliwość przyczynienia się do ochrony środowiska naturalnego.

Integracja fotowoltaiki z magazynem ciepła, czyli sposób na zwiększenie autokonsumpcji

Jak widać, możliwości integracji fotowoltaiki z innymi źródłami energii są całkiem spore. Co więcej, zarówno panele fotowoltaiczne, jak i pompy ciepła czy turbiny wiatrowe podlegają dofinansowaniom rządowym, co pozwala częściowo zmniejszyć koszt ich zakupu i montażu.

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze połączenie fotowoltaiki z innymi źródłami jest możliwe – np. w przypadku turbin wiatrowych. W takiej sytuacji, chcąc maksymalnie wykorzystać potencjał instalacji PV, warto zainwestować w magazyn energii o odpowiedniej pojemności. Jego zadaniem jest gromadzenie nadwyżek wyprodukowanej energii, którą można następnie wykorzystać w dowolnym momencie – np. w nocy, gdy fotowoltaika nie pracuje, zimą, kiedy to spada jej sprawność, albo w przypadku przerw w dostawie prądu. Połączenie paneli PV z magazynem energii jest możliwe w każdym przypadku – wystarczy wybrać odpowiednie urządzenie, w czym pomogą Ci specjaliści z Elektro Masters.

Masz pytania lub chcesz zintegrować swoją fotowoltaikę z innymi odnawialnymi źródłami energii? Zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści zapewnią Ci kompleksowe wsparcie!