Jak magazynować prąd z fotowoltaiki – magazynowanie energii elektrycznej w domu

Magazyny energii

Jak magazynować prąd z fotowoltaiki – magazynowanie energii elektrycznej w domu

Fotowoltaika w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na umieszczanie paneli słonecznych na swoich posesjach. Dla niektórych problemem może być jednak fakt, że taki system wytwarza energię jedynie w pogodne dni. Z tego powodu wielu właścicieli paneli decyduje się na zainwestowanie w rozwiązania pozwalające na magazynowanie wytwarzanego prądu i wykorzystywanie go nawet wtedy, gdy jest pochmurnie.

Łatwe sposoby wykorzystania nadwyżki energii

Wielu właścicieli budynków z ogniwami fotowoltaicznymi zastanawia się, czy można magazynować energię elektryczną i wykorzystywać ją w późniejszym czasie. Obecnie jest to jak najbardziej możliwe. Nie wszyscy decydują się jednak na poszerzanie instalacji o dodatkowe elementy pozwalające na magazynowanie nadwyżki energii. Czasem działania właścicieli systemów fotowoltaicznych ograniczają się jedynie do przemyślanego wykorzystywania wytworzonego prądu. Na przykład, nadwyżkę energii można zużyć poprzez schłodzenie mieszkania za pomocą klimatyzacji lub wręcz przeciwnie – wykorzystanie pompy ciepła. W słoneczne dni warto zatem spożytkować prąd w maksymalny sposób, decydując się na działania, których będziesz potrzebować później.

Magazyny energii

Ciekawym sposobem jest także oddawanie nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej. Jeśli wytworzysz więcej prądu, niż potrzebujesz, możesz zwrócić jego nadmiar za pomocą tzw. net-meteringu. Takie rozwiązanie umożliwia późniejsze pobranie brakującej energii w zależności od Twoich potrzeb. W słoneczny dzień możesz oddać prąd do sieci, a następnie odzyskać jego część podczas chłodnych wieczorów. Warto jednak pamiętać, że właściciel paneli zawsze odbiera około 80% nadwyżki. Reszta jest bowiem zatrzymywana przez sieć elektroenergetyczną jako „opłata” za udzielenie dostępu do prądu w dowolnym momencie.

Magazynowanie energii w akumulatorach

Jak magazynować energię elektryczną z wykorzystaniem dodatkowych urządzeń podłączanych do sieci? Obecnie istnieje bardzo proste rozwiązanie. Jeśli zależy Ci na magazynowaniu większej ilości energii i wykorzystywaniu jej zgodnie z własnymi potrzebami, dobrym pomysłem mogą okazać się akumulatory. Są to odrębne urządzenia przyłączane do całej sieci. Wyróżnia się następujące typy takich konstrukcji:

  • termiczne,
  • mechaniczne,
  • chemiczne,
  • elektryczne,
  • elektromechaniczne.

Wybór odpowiedniego sposobu magazynowania energii zależy od wysokości zgromadzonej nadwyżki. W małych gospodarstwach domowych często stawia się na akumulatory elektromechaniczne, podczas gdy w przypadku dużych obiektów lepiej jest wybrać modele chemiczne lub mechaniczne. Aby stworzyć własny magazyn energii do fotowoltaiki, należy zainwestować w urządzenia, które niekiedy kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z tego powodu wybór odpowiedniego typu musi być przemyślany.

Jak magazynować prąd poprzez wykorzystanie akumulatorów? Systemy fotowoltaiczne składają się również z baterii gromadzących nadwyżkę energii. Dzięki nim właściciel instalacji może wykorzystywać 100% zgromadzonej energii bez straty na rzecz sieci elektroenergetycznej. Warto jednak pamiętać, że baterie z czasem się zużywają. Oznacza to, że mogą one wymagać wymiany.

Czy magazynowanie energii pozyskanej przy pomocy fotowoltaiki się opłaca? Wszystko zależy w dużej mierze od konkretnego przypadku. Czasem budynek jest położony w takim miejscu, w którym często dochodzi do przerwy w dostawach prądu z sieci, dlatego musi on być w pełni samowystarczalny. W standardowych warunkach zainwestowanie kilkudziesięciu tysięcy złotych w baterie wymagające wymieniania co kilka lat okazuje się mało opłacalne. Inaczej jest natomiast w przypadku dużych obiektów, takich jak gospodarstwa rolnicze czy budynki przemysłowe. W takich miejscach prąd jest produkowany na ogromną skalę, dlatego magazynowanie energii z ogniw fotowoltaicznych ma sens.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą magazynów energii.