Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie?

Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie?

Optymalizacja firmowych kosztów to cel każdego przedsiębiorcy. Niestety, w dobie rosnących cen prądu zadanie nie jest łatwe – wymaga odpowiedniego planowania i stosowania rozwiązań, które sprawdziły się w innych organizacjach. Przychodzimy Ci z pomocą – oto najskuteczniejsze metody, dzięki którym obniżysz faktury za prąd i wdrożysz zmiany, które przyniosą Ci oszczędności na przestrzeni wielu lat!

Rosnące ceny prądu, czyli problem wielu firm

Podwyżki cen prądu odbijają się nie tylko na naszym życiu prywatnym. Stanowią ogromny problem dla przedsiębiorców, hamując rozwój firm, a w skrajnych przypadkach powodując nawet ich zamknięcie. Rosnące rachunki dotykają zwłaszcza firm produkcyjnych, które zużywają dużo energii i nie są w stanie prawidłowo funkcjonować bez stałego dostępu do tańszego prądu.

Co w związku z tym oferuje polski rząd? Przede wszystkim zamrożenie cen prądu oraz programy wsparcia, takie jak „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”. Niestety, są to rozwiązania, które dają tylko chwilową ulgę i dlatego każdy przedsiębiorca musi szukać oszczędności we własnym zakresie.

Jak skutecznie obniżyć rachunki za energię? 4 najlepsze sposoby

Na szczęście istnieją metody, dzięki którym obniżenie rachunków za energię w firmie jest możliwe. Oto 4 najlepsze, które pozwolą Ci zaoszczędzić i uniknąć problemów związanych ze zbyt wysokimi fakturami!

1.     Zmiana taryfy

Przyczyną zbyt wysokich rachunków za prąd w firmie może być korzystanie z taryfy, która jest niedopasowana do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Dlatego pierwszym krokiem na drodze do oszczędności powinno być sprawdzenie warunków umowy oraz tego, w jakich godzinach zużywane są największe ilości prądu.

Do Twojej dyspozycji jest jedna z trzech taryf dla przedsiębiorców:

  • A, która dedykowana jest firmom zasilanym z sieci elektroenergetycznych wysokiego napięcia – najczęściej korzystają z niej zakłady przemysłowe i fabryki;
  • B, która dedykowana jest firmom zasilanym z sieci elektroenergetycznych średniego napięcia – najczęściej korzystają z niej średniej wielkości przedsiębiorstwa, a także hotele czy galerie handlowe;
  • C, która dedykowana jest firmom zasilanym z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia – najczęściej korzystają z nich mniejsze firmy, w tym sklepy oraz punkty usługowe.

Sprawdź więc, jak Twoja firma korzysta z energii i dopasuj taryfę pod kątem swoich potrzeb – w ten sposób możliwe będzie zyskanie sporych oszczędności.

Uwaga! Oprócz sprawdzenia taryfy, zweryfikuj również, czy pobór prądu w Twoim przedsiębiorstwie nie jest większy niż wyznaczony limit. Jeżeli tak, doprowadzi to do powstawania dodatkowych kosztów, których wysokość może równać się nawet z 10-krotną stałą opłatą dystrybucyjną za każdy 1 kW przekroczonej mocy! W takiej sytuacji warto zgłosić się do dostawcy o zwiększenie limitu.

2.     Zakup energooszczędnych sprzętów i właściwe korzystanie z energii

Wiele firm wciąż używa starych urządzeń, które pochłaniają bardzo dużo prądu i tym samym narażają Cię na wysokie rachunki. Kluczem do sukcesu dla wielu przedsiębiorstw jest ich wymiana na nowe, najlepiej energooszczędne. Zweryfikuj firmowe sprzęty – zarówno te biurowe, jak też wykorzystywane w procesie produkcji, co pozwoli Ci odnaleźć upragnione oszczędności.

Pamiętaj również o tym, by prawidłowo korzystać z firmowych urządzeń. Należy przede wszystkim używać ich wtedy, gdy jest to niezbędne i zawsze wyłączać sprzęty po zakończonej pracy. To samo tyczy się oświetlenia – jeżeli nie jest ono niezbędne do realizacji zadań, najlepiej w danym momencie z niego nie korzystać.

3.     Zmiana dostawcy energii

Jeżeli korzystasz z usług wybranego dostawcy energii od wielu lat, wielce prawdopodobne jest to, że oferowane przez niego warunki nie są zbyt atrakcyjne. Dlatego warto zgłosić się do innej firmy, która przygotowała specjalne rozwiązanie dla przedsiębiorców i może zapewnić Ci różnego rodzaju zniżki. W ten sposób zyskasz niemałe oszczędności.

Pamiętaj, by podczas wyboru nowego dostawcy prądu zwrócić uwagę na okres i sposób naliczania opłat, wysokość opłaty handlowej oraz koszty związane z zerwaniem umowy.

4.     Inwestycja w fotowoltaikę

Na sam koniec pozostawiliśmy prawdopodobnie najlepszą metodę obniżania rachunków za prąd. Na instalacje fotowoltaiczne decyduje się coraz większa liczba przedsiębiorców oraz właścicieli gospodarstw rolnych. Z czego to wynika?

Otóż dzięki zamontowaniu paneli PV zyskasz możliwość produkowania własnej energii bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Wykorzystasz ją w taki sposób, jaki będzie Ci niezbędny do rozwoju firmy, a przy tym uniezależnisz się od zewnętrznych dostawców. To ogromna oszczędność, dlatego warto rozważyć tę opcję.

Oczywiście inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest kosztowna, ale zwraca się w ciągu kilku lat, a Ty możesz skorzystać z licznych programów dofinansowań dla przedsiębiorców. Dzięki temu zmniejszysz koszt zakupu i montażu paneli nawet o kilkadziesiąt procent. Pomożemy Ci i dobierzemy najlepsze rozwiązania, dopasowane w stu procentach do Twoich potrzeb!