Jak optymalizować produkcję energii w systemach fotowoltaicznych?

Jak optymalizować produkcję energii w systemach fotowoltaicznych?

Chcąc mieć pewność, że panele fotowoltaiczne będą pracowały z odpowiednią efektywnością, należy umieścić je w odpowiednim kierunku (najlepiej na południe), pod właściwym kątem i upewnić się, czy nie pada na nie cień. To jednak nie wszystko. Warto poznać sposoby na optymalizację produkcji energii w systemach fotowoltaicznych, aby w 100 procentach wykorzystać swoją instalację.

Nawyki, które pozwolą optymalnie wykorzystać instalację fotowoltaiczną

Kluczem do optymalnego wykorzystania systemu fotowoltaicznego jest autokonsumpcja, czyli zużywanie produkowanej przez panele PV energii na bieżąco. Jak bowiem wiadomo, oddając prąd do sieci energetycznej, możesz ponownie pobrać go, ale tylko w 80%. Jest to dla Ciebie strata, której lepiej uniknąć.

Wzrost autokonsumpcji jest możliwy poprzez zmianę codziennych nawyków. Najlepszą metodą jest używanie energochłonnych urządzeń, takich jak zmywarka czy pralka, w czasie najbardziej intensywnej pracy paneli, a więc w ciągu dnia, gdy promieniowanie słoneczne jest największe. Pozwala to na bieżące wykorzystanie produkowanego prądu i tym samym pełne wykorzystanie fotowoltaiki.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy w porach najwyższej efektywności paneli domownicy są w pracy i nie mogą korzystać z domowych urządzeń? Rozwiązaniem tego problemu jest magazyn energii.

Magazyn energii, czyli sposób na wykorzystanie potencjału fotowoltaiki

Coraz popularniejsze wśród użytkowników fotowoltaiki magazyny energii pozwalają na zwiększenie autokonsumpcji – nawet o kilkanaście procent. Z czego to wynika?

Są to urządzenia, które umożliwiają przechowywanie wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii, a także późniejsze jej wykorzystanie – w momencie, kiedy będzie to potrzebne. W efekcie możesz korzystać z pralki czy zmywarki również w godzinach wieczornych, bez konieczności pobierania prądu z sieci. Co więcej, magazyn energii zapewnia bezpieczeństwo energetyczne – dzięki niemu niestraszne są awarie czy przerwy w dostawie prądu. Może być on świetnym rozwiązaniem również tam, gdzie kończy się zasięg sieci energetycznej.

Jeżeli więc chcesz zoptymalizować produkcję energii w swoim systemie fotowoltaicznym, zachęcamy do inwestowania w magazyny energii. W ofercie Elektromasters znajdziesz najnowocześniejsze urządzenia tego typu – nasi specjaliści pomogą Ci w wyborze optymalnego rozwiązania i zadbają o jego prawidłowy montaż.