Jak rekuperacja wpływa na wartość nieruchomości?

Jak rekuperacja wpływa na wartość nieruchomości?

Rynek nieruchomości to ciągła walka o klienta i ogromna liczba ofert, wśród których największą siłę przebicia mają te zapewniające nabywcom wiele dodatkowych korzyści. Jedną z nich może być rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która cieszy się w ostatnich latach rosnącą popularnością wśród inwestorów. Czy jej obecność w budynku może wpłynąć na wartość nieruchomości? Sprawdźmy!

Rekuperacja a wartość nieruchomości

Każdy budynek mieszkalny powinien posiadać odpowiedni system wentylacyjny – jest to jasne i regulowane przez polskie przepisu budowlane. Pytanie tylko, jaki rodzaj wentylacji jest najbardziej pożądany i zapewnia najwięcej korzyści?

Najprostszym rozwiązaniem jest powszechnie stosowana wentylacja grawitacyjna, znajdująca się w większości polskich domów i innych budynków. Niestety, jej niska wydajność, wpływająca z jednej strony na jakość powietrza, a z drugiej poziom wilgoci w obiektach, sprawiła, że coraz więcej inwestorów decyduje się na nowocześniejszą wentylację mechaniczną – zwłaszcza z rekuperacją. Zapewnia ona nie tylko skuteczną wymianę zużytego powietrza na świeże, ale również niesie wiele innych korzyści, o których więcej powiemy w dalszej części tego artykułu.

I to właśnie liczne zalety rekuperacji sprawiają, że jest ona pożądana przez wielu kupujących na rynku nieruchomości. W efekcie wyposażone w nią budynki – zarówno domy jednorodzinne, jak i obiekty komercyjne – cieszą się sporym zainteresowaniem wśród inwestorów. Efekt? Wyższa cena sprzedawanego budynku.

Odpowiedź na pytanie zadane w temacie może być więc tylko jedna – rekuperacja podnosi wartość nieruchomości i pozwala sprzedającemu żądać wyższej ceny. Pozwala przy tym zwiększyć szansę na szybsze znalezienie nabywcy, dlatego jej montaż jest jak najbardziej wskazany.

Budynek z rekuperacją – korzyści z perspektywy kupującego

Pozostaje jeszcze jedno pytanie – z czego tak naprawdę wynika wyższa wartość nieruchomości z zainstalowanym systemem rekuperacji? Okazuje się, że zapewnia ona użytkownikom ogrom korzyści, które mogą wpłynąć na zainteresowanie Twoją ofertą oraz liczbę potencjalnych nabywców domu lub innego budynku. Do tych najważniejszych zaliczamy:

  • zmniejszenie kosztów ogrzewania zimą – rekuperacja pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego i wykorzystanie go do powietrza nawiewanego, a do tego umożliwia uniknięcie strat ciepła przenikającego przez ściany lub okna;
  • poprawienie jakości powietrza – dzięki rekuperacji do wnętrz budynku cały czas doprowadzane jest świeże powietrze, a jednocześnie usuwane jest to zawierające zanieczyszczenia, drobnoustroje oraz alergeny, co ma pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie użytkowników;
  • redukowanie wilgoci – rekuperacja pozwala na regulowanie jej poziomu, dzięki czemu eliminowane są takie problemu, jak pleśń czy grzyby, których rozwój mógłby wpływać negatywnie na zdrowie mieszkańców;
  • komfort i ekologię – rekuperatory nie generują dużego hałasu, są niemal bezobsługowe, a do tego przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem budynków.

Wszystko to sprawia, że budynki z zainstalowanym systemem rekuperacji są droższe i cieszą się większym zainteresowaniem nabywców.

Czy warto zamontować system rekuperacji?

Jak najbardziej – i to nie tylko wtedy, gdy w przyszłości planujesz sprzedać daną nieruchomość, ale również pragniesz zapewnić sobie oraz innym użytkownikom obiektu najlepsze warunki do życia lub pracy.

Świetną informacją dla inwestorów, którzy planują montaż rekuperacji, jest fakt, że systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są w naszym kraju dofinansowywane. Na zakup i montaż rekuperatora możesz otrzymać atrakcyjną dotację, w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Wystarczy skorzystać z programu Czyste Powietrze, by znacząco obniżyć koszty początkowe takiej inwestycji.

Jeżeli szukasz najlepszych systemów rekuperacji, zachęcamy do sprawdzenia oferty Elektro Masters – zapewniamy dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na rynku, a także ich kompleksowy montaż.