Jak zadbać o utrzymanie i serwis instalacji fotowoltaicznej?

Jak zadbać o utrzymanie i serwis instalacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne to rozwiązania długowieczne i bezobsługowe, które nawet po kilkudziesięciu latach zachowują wysoką sprawność i pozwalają na produkcję odpowiedniej ilości prądu. Warto jednak dowiedzieć się, jak dbać o moduły, by ich żywotność była jak najdłuższa, a także sprawdzić, kiedy należy przeprowadzać serwis instalacji. Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, by działały sprawnie i niezawodnie na przestrzeni wielu lat, nie wymagają specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych. Warto jednak pamiętać o ich regularnym czyszczeniu – najlepiej dwa razy w roku. Mycie paneli powinno mieć miejsce późną jesienią, co pozwoli na usunięcie z nich gałęzi, liści oraz niepożądanych związków organicznych, a także wczesną wiosną, kiedy to należy usunąć zanieczyszczenia po opadach śniegu.

Czym czyścić moduły fotowoltaiczne? Przede wszystkim wodą o miękkim odczynie oraz specjalistycznymi środkami, jakie są zalecane przez producenta. Używaj do tego delikatnej gąbki, dzięki której na powierzchni paneli nie pojawią się smugi oraz zarysowania. Pamiętaj o unikaniu wody o twardym odczynie, która mogłaby powodować osadzanie się kamienia, a także myjki ciśnieniowej i silnych detergentów – mogłyby one uszkodzić ważne elementy albo połączenia instalacji.

Kiedy należy przeprowadzić serwis instalacji fotowoltaicznej?

Choć instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem niezwykle trwałym, zalecany jest jej przegląd – najlepiej raz na 5 lat. Pozwoli to zyskać pewność, że panele pracują z odpowiednią efektywnością.

Co więcej, w niektórych przypadkach warto także skorzystać z serwisu. Może on okazać się niezbędny zwłaszcza w sytuacji, gdy:

  • na panelach fotowoltaicznych pojawią się widoczne rysy lub pęknięcia;
  • inwerter zacznie pracować zbyt głośno;
  • zauważysz spadek mocy instalacji PV albo wzrost rachunków za prąd.

W każdym z tych przypadków należy zgłosić się do specjalistów, którzy dokładnie sprawdzą stan i działanie instalacji, a następnie przeprowadzą niezbędne czynności, mające na celu przywrócenie jej pełnej sprawności.

Na szczęście problemy tego typu zdarzają się bardzo rzadko. Jeżeli jednak je dostrzeżesz, skontaktuj się ze specjalistami Elektro Masters – zapewnimy kompleksowe wsparcie i przeprowadzimy działania, które pozwolą Ci cieszyć się sprawną fotowoltaiką na przestrzeni lat. Świadczymy również usługi mycia paneli, realizując zlecenie szybko i skutecznie.