Jaki wpływ ma fotowoltaika na wartość nieruchomości?

Jaki wpływ ma fotowoltaika na wartość nieruchomości?

Instalacje fotowoltaiczne są montowane przez coraz większą liczbę osób. O korzyściach, jakie zapewniają, wiemy wszyscy – są to spore oszczędności, uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu oraz brak jakichkolwiek ograniczeń jeżeli chodzi o dostęp do naturalnej energii. Jednak wiele osób zapomina o innej zalecie fotowoltaiki – jej instalacja na posesji albo dachu budynku znacząco podnosi wartość nieruchomości. Z czego to wynika?

Fotowoltaika, czyli sposób na podniesienie wartości domu

Instalacja fotowoltaiczna może zwiększyć wartość nieruchomości nawet o kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Wynika to z kilku czynników – przede wszystkim budynek, w którym zostanie zamontowana fotowoltaika nie musi korzystać z zewnętrznych źródeł energii i jest samowystarczalny. To z kolei zapewnia niezależność energetyczną i pozwala generować spore oszczędności, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza w dobie ciągłego wzrostu cen prądu.

To jednak nie wszystko. Nieruchomości z instalacjami fotowoltaicznymi są więcej warte ze względu na:

  • brak konieczności podłączania budynku do sieci energetycznej (jest to możliwe dzięki instalacjom off-grid);
  • brak przerw w dostawach prądu i problemu awarii sieci, ponieważ wyprodukowaną energię można gromadzić w akumulatorach lub specjalnych magazynach energii;
  • długowieczność paneli – te z górnej półki jakościowej mogą działać bezawaryjnie i zachować wysoką sprawność na przestrzeni nawet kilkudziesięciu lat;
  • ekologię – panele fotowoltaiczne nie generują szkodliwych substancji i są przyjazne środowisku naturalnemu.

Wszystko to sprawia, że Twój dom po zainstalowaniu fotowoltaiki będzie warty więcej, co może okazać się niezwykle korzystne – np. po kilku latach, kiedy zechcesz go sprzedać i wybudować/zakupić nieruchomość o większej powierzchni lub w innej lokalizacji.

Wartość nieruchomości a jakość paneli fotowoltaicznych

Jeżeli chcesz mieć pewność, że wartość Twojej nieruchomości po zainstalowaniu fotowoltaiki wzrośnie, postaw na wysokiej jakości instalację. To od rodzaju zastosowanych modułów oraz ich efektywności zależy, jak postrzegany będzie dom lub inny budynek przez potencjalnych nabywców. Kluczową rolę odgrywa także jakość instalacji, dlatego warto postawić na specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

W Elektro Masters dopasuje fotowoltaikę do zapotrzebowania energetycznego budynku oraz Twoich indywidualnych potrzeb, a także wybierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązania. Zadbamy również o prawidłowy montaż całej instalacji, co z pewnością wpłynie pozytywnie na wartość nieruchomości!