Jakie są najczęstsze pytania klientów dotyczące pomp ciepła?

Jakie są najczęstsze pytania klientów dotyczące pomp ciepła?

Pompy ciepła budzą coraz większe zainteresowanie. Są bowiem ekologiczne, wydajne i pozwalają na ogrzanie każdego budynku bardzo niskim kosztem. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż tego rodzaju urządzenia, powinieneś dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej. Przychodzimy Ci z pomocą – oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów!

1.    Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?

Do dyspozycji inwestorów są pompy gruntowe, wodne oraz powietrzne. Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb, możliwości finansowych, a także warunków, jakie panują na posesji.

Pompy ciepła gruntowe i wodne wymagają sporych nakładów finansowych oraz wielu prac dodatkowych, takich jak wykonanie wykopów czy odwiertów. Te pierwsze sprawdzą się na dużych działkach, zaś drugie na posesjach, które mają dostęp do powierzchniowych zbiorników wodnych.

Dlatego za najbardziej uniwersalne pompy ciepła uchodzą te powietrzne, które nie wymagają dodatkowych prac, zajmują niewiele miejsca i są bardzo proste w montażu.

2.    Jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia?

Moc pompy ciepła powinna być zawsze indywidualnie dopasowana do zapotrzebowania na ogrzewanie Twojego domu. Najważniejszymi czynnikami, jakie mają wpływ na ten parametr, są:

  • powierzchnia domu, którą trzeba ogrzać;
  • średnie zużycie wody przez mieszkańców domu;
  • rodzaj zastosowanego w domu ocieplenia;
  • typ zainstalowanych w domu odbiorników ciepła;
  • średnie roczne temperatury zewnętrzne.

Oczywiście nie musisz samodzielnie obliczać mocy pompy ciepła – zrobią to za Ciebie specjaliści, np. z naszej firmy. Dzięki temu zyskasz pewność zainwestowania w urządzenie, które w stu procentach spełni Twoje oczekiwania.

3.    Jaki system grzewczy będzie najlepszy dla pompy ciepła?

Najwyższy współczynnik efektywności pompy ciepła osiągają przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego oraz ściennego.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by doskonale współpracowały one również z klasycznymi grzejnikami – dzięki temu można instalować je także w budynkach bez termomodernizacji.

4.    Czy pompa ciepła jest trudna w obsłudze?

Absolutnie nie! Nowoczesne pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe i posiadają wygodne panele sterowania, dzięki którym każdy może dostosować ich pracę oraz temperatury do indywidualnych potrzeb.

Pamiętaj, że specjaliści Elektro Masters dokładnie wytłumaczą Ci zasadę działania pompy ciepła, uruchomią ją i podpowiedzą, w jaki sposób użytkować ją efektywnie.

5.    Jak długo działa pompa ciepła?

Pompy ciepła uznawane są za jedne z najbardziej niezawodnych i trwałych urządzeń grzewczych, jakie dostępne są aktualnie na rynku. Ich średnią żywotność określa się na 15-20 lat, jednak przy normalnym użytkowaniu i regularnym serwisowaniu można mieć pewność, że pompa ciepła będzie działała o wiele dłużej.

6.    Czy pompa ciepła ogrzewa dom przy niskich temperaturach?

Tak – nowoczesne pompy ciepła są w stanie efektywnie pobierać ciepło z otoczenia nawet przy bardzo niskich temperaturach, rzędu –30 stopni Celsjusza. Dzięki temu masz pewność, że urządzenie zapewni ogrzewanie Twoim domowym wnętrzom nawet w trakcie najbardziej mroźnych zim.

7.    Czy pompa ciepła może schładzać wnętrza?

Tak, o ile wybierzesz pompę ciepła, która posiada taką funkcję. W ofercie Elektro Masters znajdziesz urządzenia wyposażone w chłodzenie pasywne lub aktywne, dzięki czemu mogą one pełnić funkcję klimatyzatorów, co sprawdzi się zwłaszcza w trakcie gorącego lata.

8.    Czy pompa ciepła jest głośna?

Nie – poziom hałasu generowanego przez nowoczesną pompę ciepłą można porównać do klasycznego wentylatora pokojowego. Jeżeli zostanie ona umieszczona np. w piwnicy albo poza domem, nie wpłynie w żadnym stopniu na komfort domowników.

9.    Jak zmniejszyć koszt zakupu pompy ciepła?

Zakup i montaż pompy ciepła ułatwiają liczne dofinansowania, np. z programu Mój Prąd. Dzięki nim inwestycja w urządzenie nie będzie tak dużym wydatkiem. Pomożemy Ci pozyskać dotację i cieszyć się efektywnym ogrzewaniem domu na przestrzeni wielu lat!