Jakie są wyzwania związane z instalacją i utrzymaniem magazynów energii dla fotowoltaiki?

Jakie są wyzwania związane z instalacją i utrzymaniem magazynów energii dla fotowoltaiki?

Wzrost popularności fotowoltaiki sprawił, że do dyspozycji inwestorów są coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają maksymalnie wykorzystać potencjał paneli PV. Jednym z nich jest magazyn energii, który umożliwia przechowywanie wyprodukowanego prądu i wykorzystanie go wtedy, gdy jest to potrzebne. Warto jednak zwrócić uwagę na to pewne wyzwania, jakie wiążą się z instalacją i utrzymaniem takich urządzeń. Dotyczą one zarówno inwestorów, jak i rządzących. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Wybór odpowiedniego magazynu energii to kluczowa kwestia!

Największym wyzwaniem dla osób, które pragną skorzystać z magazynu energii, jest oczywiście wybór odpowiedniego rozwiązania. Jest to kwestia w pełni indywidualna i nie ma jednego urządzenia, które sprawdziłoby się w przypadku każdej instalacji fotowoltaicznej. Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Kluczową kwestią jest oczywiście pojemność. Powinna być ona dostosowana do mocy zainstalowanej fotowoltaiki. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ tylko odpowiednio pojemny magazyn energii pozwoli Ci zgromadzić i przechowywać odpowiednią ilość wyprodukowanej energii. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z niej w przyszłości – np. wieczorem, gdy panele PV pracują z mniejszą efektywnością, albo w momencie awarii sieci energetycznej.

Drugą kwestią jest przeznaczenie magazynu energii. Zastanów się, czy instalujesz go przede wszystkim pod kątem optymalizacji zużycia energii, czy może dla bezpieczeństwa – np. w przypadku awarii sieci. Każdy posiadacz fotowoltaiki ma inne potrzeby, dlatego warto wziąć pod uwagę przeznaczenie magazynu energii.

Na szczęście z wyzwaniem tym nie musisz radzić sobie w pojedynkę. Do Twojej dyspozycji są specjaliści, np. z naszej firmy, którzy pomogą Ci wybrać odpowiedni magazyn energii. Weźmiemy pod uwagę zarówno moc Twoich paneli, jak również indywidualne potrzeby oraz zapatrywania i zaproponujemy Ci rozwiązanie, które doskonale współpracować będzie z Twoją instalacją i zapewni Ci dodatkowy poziom bezpieczeństwa energetycznego.

Cena magazynu energii – koszt, który się zwraca

Innym wyzwaniem dla inwestorów są koszty, jakie należy ponieść, chcąc stać się posiadaczem magazynu energii. Zwykle cena takiego rozwiązania to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – w zależności od pojemności i funkcji urządzenia. Dla wielu osób może być to przeszkoda nie do pokonania, chyba że weźmie się pod uwagę przyszłe oszczędności.

Magazyny energii zostały zaprojektowane po to, aby wykorzystać potencjał fotowoltaiki. Dzięki nim całkowicie uniezależnisz się od sieci energetycznej – nie tylko pod kątem uniknięcia jej awarii i przerw w dostawach prądu. Oddając wyprodukowaną energię do sieci, możesz w późniejszym czasie pobrać tylko 80% przesłanego wcześniej prądu. 20% pozostaje u operatora, co jest dla Ciebie stratą. Z magazynem energii nie ma o tym mowy – zgromadzona w nim energia jest w 100% do Twojej dyspozycji, co przekłada się na realne oszczędności.

Warto również wspomnieć o kwestii dofinansowania – aktualnie programy rządowe oferują wsparcie w tej kwestii, choć również na tym polu mamy do czynienia z wyzwaniem. Tym razem dla rządzących.

Dofinansowania i formalności, czyli wyzwanie dla rządzących

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwróciły uwagę na konieczność wsparcia inwestorów decydujących się na zakup magazynów energii. W programie Mój Prąd 4.0 dofinansowania objęły więc nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale również magazyny energii – możesz pozyskać na ich zakup nawet 7,5 tys. zł. Jest to kwota, która znacznie ułatwia inwestycję, choć oczywiście można liczyć na to, że z czasem, gdy urządzenia tego typu staną się jeszcze bardziej powszechne, zostanie ona zwiększona.

Wyzwaniem dla rządzących są też kwestie formalne. Problemem aktualnie jest przede wszystkim sumowanie mocy instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii, co wymusza na inwestorach konieczność wystąpienia do dystrybutora energii z wnioskiem o zwiększenie mocy umownej. Dopiero uzyskanie pozytywnej decyzji pozwala przeprowadzić inwestycję, co nie jest komfortowe. Z pewnością jednak problem ten zostanie zauważony i możemy spodziewać się zmian w przyszłości – z korzyścią dla inwestorów.

Dlaczego magazyn energii to świetne rozwiązanie dla fotowoltaiki?

Poznaliśmy już wyzwania związane z inwestycją w magazyn energii, ale czy w ogóle warto myśleć o instalacji takiego urządzenia? Jak najbardziej – to sposób na wykorzystanie potencjału fotowoltaiki w stu procentach, a także możliwość zyskania większego bezpieczeństwa energetycznego. To także świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają dostępu do sieci energetycznej i nie mogą przesyłać do niej nadmiaru wyprodukowanego prądu.

Chcesz zainwestować w magazyn energii o odpowiednich parametrach, który spełni Twoje oczekiwania na przestrzeni wielu lat? Zgłoś się do Elektromasters – nasi specjaliści nie tylko pomogą Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie, ale również zapewnią wsparcie w pozyskaniu dofinansowania!