Klimatyzacja split – kiedy warto wybrać to rozwiązanie?

Klimatyzacja split – kiedy warto wybrać to rozwiązanie?

Posiadanie klimatyzacji w domu lub mieszkaniu to duży komfort, na który może pozwolić sobie coraz więcej osób. Wynika to z wielu dostępnych na rynku rozwiązań, niewymagających skomplikowanego montażu czy sporych inwestycji. Najlepszym przykładem jest klimatyzacja split – stosunkowo prosty system, który posiada wiele zalet i znajduje szerokie zastosowanie. Czym jest i kiedy warto wybrać to rozwiązanie?

Na czym polega klimatyzacja split i jakie ma zalety?

Klimatyzacja split to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na rynku, które instalowane jest powszechnie w wielu domach jednorodzinnych oraz innych budynkach – również firmowych czy użyteczności publicznej.

Taki system składa się z dwóch elementów:

  • jednostki wewnętrznej, nazywanej parownikiem, którą montuje się w pomieszczeniu i której zadaniem jest chłodzenie powietrza;
  • jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem, którą montuje się na zewnątrz i która zasila tę wewnętrzną, a także jest odpowiedzialna za odparowywanie cieczy chłodniczej oraz odprowadzanie ciepła.

Obie jednostki połączone są przewodami transportującymi freon, tworząc układ zamknięty, do którego wykonania nie potrzeba kucia w ścianach czy przeprowadzania skomplikowanego procesu montażu. To jednak niejedyna zaleta takiego systemu.

Klimatyzacja split swoją dużą popularność zawdzięcza również wysokiej niezawodności, wydajności oraz przystępnej cenie. To rozwiązanie idealnie sprawdzające się do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń, np. w domu lub biurze, które pozwala zachować wysoką estetykę budynku i które nie generuje dużego hałasu, wpływając pozytywnie na komfort użytkowników.

Do dyspozycji inwestorów są bardzo zróżnicowane typy klimatyzatorów split – ścienne, ścienno-przysufitowe, kasetowe, kanałowe czy przypodłogowe. Tak duży wybór sprawia, że każdy może znaleźć wśród nich urządzenie idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb, preferencji oraz budżetu.

Kiedy warto postawić na klimatyzację split?

Klimatyzacja split sprawdzi się w wielu przypadkach i spełni oczekiwania inwestorów o zróżnicowanych potrzebach. Jej instalacja jest szczególnie polecana w sytuacji, gdy:

  • potrzebujesz chłodzenia pojedynczych pomieszczeń, np. sypialni, salonu, biura czy pokoju hotelowego – w takim wypadku będzie to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, które zapewni należyty komfort wszystkim użytkownikom danych wnętrz;
  • chcesz ochłodzić pomieszczenia znajdujące się w większej odległości od siebie, np. po różnych stronach domu – w takiej sytuacji zastosowanie osobnego klimatyzatora typu split może okazać się dużo wygodniejsze i bardziej opłacalne niż klimatyzacji multisplit;
  • chcesz ochłodzić pomieszczenia znajdujące się na różnych piętrach – również w tym przypadku dwa niezależnie klimatyzatory split będą bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż multisplit;
  • posiadasz wykończony dom i nie chcesz przeprowadzać gruntownych remontów – montaż klimatyzacji split nie wymaga kucia w ścianach i przeprowadzania przewodów pod sufitem czy elewacją, co pozwala uniknąć kosztownych modernizacji oraz zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy;
  • nie dysponujesz odpowiednią ilością miejsca na montaż centralnej klimatyzacji – nieduże, zajmujące niewiele miejsca klimatyzatory split okażą się w takim przypadku najlepszą i najtańszą alternatywą;
  • zależy Ci na estetyce i komforcie – niewielka jednostka zewnętrzna nie wpłynie negatywnie na estetykę budynku, a cicha praca jednostki wewnętrznej pozwoli Ci cieszyć się wygodnym przebywaniem we wnętrzach.

Jak więc widać, klimatyzacja split to świetna opcja dla wielu inwestorów – zarówno prywatnych, jak i biznesowych. Jeżeli poszukujesz najlepszych urządzeń od cenionych producentów, sprawdź ofertę Elektro Masters – oferujemy zaawansowane technologicznie rozwiązania, które pozwolą Ci zyskać maksymalny komfort w domowych lub biurowych wnętrzach. Zapewnimy również dobór odpowiednich klimatyzatorów oraz ich montaż we wskazanym przez Ciebie miejscu.