Kolektory płaskie
W naszym artykule przeczytasz:
Promienie słoneczne można eksploatować na wiele sposobów, aby zaoszczędzić na rachunkach w prywatnym domostwie. Najbardziej znane jest wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych, aby stworzyć prąd elektryczny zasilający wybrane urządzenia. Kolejnym są solary, znane również jako kolektory słoneczne, dzięki którym możliwe jest podgrzanie wody. Następnie zostaje ona wykorzystana w urządzeniach sanitarnych, czy też nawet w centralnym ogrzewaniu.
Wyróżnia się dwa główne rodzaje kolektorów, które różnią się rozwiązaniami konstrukcyjnymi, wydajnością, a przede wszystkim ceną:
- kolektory płaskie,
- kolektory próżniowe.
Kolektory można zainstalować w każdym domostwie, czy też w obiekcie komercyjnym. Ważne jest jednak wybranie właściwego miejsca tak, aby urządzenie miało stały dostęp do promieni słonecznych przez większość dnia. Najkorzystniejsze są dachy budynków, które skierowane są na południe. W przypadku powierzchni płaskich, każdy kolektor powinien posiadać odpowiednią podkładkę, która przechyli urządzenie.
Zastosowanie kolektorów płaskich
Kolektory płaskie to najczęściej wybierane dla domostw rozwiązanie, ponieważ zapewniają one nawet 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę od późnej wiosny do wczesnej jesieni. W okresie zimowym wydajność kolektora płaskiego znacznie spada, co spowodowane jest konstrukcją samego urządzenia. Wpływa to znacznie na koszt kolektora płaskiego, czyniąc go znacznie tańszym, niż to można zauważyć w przypadku typu próżniowego. Ponadto, rozwiązania konstrukcyjne w kolektorze płaskim są dużo bardziej uproszczone. Wykorzystywane zostały te same elementy, samo działanie oraz wygląd zostały całkowicie zmienione.
Kolektory są częścią instalacji grawitacyjnych lub z pompą cyrkulacyjną. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest położenie zbiornika na wodę, która ma zostać później ogrzana. W instalacji z pompą cyrkulacyjną, ciecz jest tłoczona do kolektora, podczas gdy w grawitacyjnej zbiornik znajduje się nad urządzeniem, więc woda może do niego spłynąć.
Budowa kolektora płaskiego
Kolektor składa się z bardzo cienkich rurek, w których przepływa najczęściej roztwór glikolu (płyn solarny). Na nie zostaje nałożona zaciemniona powłoka absorbera, która wykonana jest z miedzi, aluminium lub też tytanu. To właśnie jego zadaniem jest pozyskanie z promieniowania słonecznego odpowiedniego ciepła i podgrzanie płynącego w rurkach roztworu. Tak jak w kolektorach próżniowych wykorzystywane są absorbery w rurach, tak w tym przypadku jest on jednolitą płytą w ciemnym lub też po prostu czarnym kolorze.
Całe urządzenie zamknięte zostaje w obudowie z szybą z hartowanego szkła. Jej zadaniem jest zmniejszenie stopnia, w jakim ciepło wydostaje się z kolektora i przedostaje do otoczenia. Podobną funkcję ma izolacja cieplna znajdująca się pod rurkami, która często wykonana jest z wełny mineralnej o podwyższonym stopniu gęstości.