Promienie słoneczne można eksploatować na wiele sposobów, aby zaoszczędzić na rachunkach w prywatnym domostwie. Najbardziej znane jest wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych, aby stworzyć prąd elektryczny zasilający wybrane urządzenia. Kolejnym są solary, znane również jako kolektory słoneczne, dzięki którym możliwe jest podgrzanie wody. Następnie zostaje ona wykorzystana w urządzeniach sanitarnych, czy też nawet w centralnym ogrzewaniu.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje kolektorów, które różnią się rozwiązaniami konstrukcyjnymi, wydajnością, a przede wszystkim ceną:

Kolektory można zainstalować w każdym domostwie, czy też w obiekcie komercyjnym. Ważne jest jednak wybranie właściwego miejsca tak, aby urządzenie miało stały dostęp do promieni słonecznych przez większość dnia. Najkorzystniejsze są dachy budynków, które skierowane są na południe. W przypadku powierzchni płaskich, każdy kolektor powinien posiadać odpowiednią podkładkę, która przechyli urządzenie.

Kolektory płaskie

Zastosowanie

Kolektory płaskie to najczęściej wybierane dla domostw rozwiązanie, ponieważ zapewniają one nawet 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę od późnej wiosny do wczesnej jesieni. W okresie zimowym wydajność kolektora płaskiego znacznie spada, co spowodowane jest konstrukcją samego urządzenia. Wpływa to znacznie na koszt kolektora płaskiego, czyniąc go znacznie tańszym, niż to można zauważyć w przypadku typu próżniowego. Ponadto, rozwiązania konstrukcyjne w kolektorze płaskim są dużo bardziej uproszczone. Wykorzystywane zostały te same elementy, samo działanie oraz wygląd zostały całkowicie zmienione.

Kolektory są częścią instalacji grawitacyjnych lub z pompą cyrkulacyjną. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest położenie zbiornika na wodę, która ma zostać później ogrzana. W instalacji z pompą cyrkulacyjną, ciecz jest tłoczona do kolektora, podczas gdy w grawitacyjnej zbiornik znajduje się nad urządzeniem, więc woda może do niego spłynąć.

Budowa kolektora płaskiego

Kolektor składa się z bardzo cienkich rurek, w których przepływa najczęściej roztwór glikolu (płyn solarny). Na nie zostaje nałożona zaciemniona powłoka absorbera, która wykonana jest z miedzi, aluminium lub też tytanu. To właśnie jego zadaniem jest pozyskanie z promieniowania słonecznego odpowiedniego ciepła i podgrzanie płynącego w rurkach roztworu. Tak jak w kolektorach próżniowych wykorzystywane są absorbery w rurach, tak w tym przypadku jest on jednolitą płytą w ciemnym lub też po prostu czarnym kolorze.

Całe urządzenie zamknięte zostaje w obudowie z szybą z hartowanego szkła. Jej zadaniem jest zmniejszenie stopnia, w jakim ciepło wydostaje się z kolektora i przedostaje do otoczenia. Podobną funkcję ma izolacja cieplna znajdująca się pod rurkami, która często wykonana jest z wełny mineralnej o podwyższonym stopniu gęstości.

Zobacz inne wpisy na naszym blogu

Program Mój Prąd 3.0 – 2021 – rządowe dofinansowanie – wywiad z Kamilem Płatkiem

Zaprezentowano założenia kolejnej edycji programu Mój Prąd. Jak Pan je ocenia? Kamil Płatek: Wnioski w nowej edycji programu Mój Prąd będą przyjmowane od 1 lipca 2021 r. Najważniejsze jest to, że naborem objęte zostaną wszystkie instalacje wykonane po 1 lutego 2020...

Dofinansowanie do pompy ciepła

Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła w roku 2021, masz kilka możliwości do wyboru. Przestawiamy najkorzystniejsze programy!

Ile jest samochodów elektrycznych w Polsce?

Samochody elektryczne są coraz bardziej popularne. Zastanawiasz się, ile jest aut elektrycznych w Polsce? Przedstawiamy dane z 2021 roku!

Piece elektryczne do fotowoltaiki

Zapotrzebowanie energetyczne budynku zależy do kilku podstawowych czynników. Jak zatem je określić, by móc wybrać właściwy piec elektryczny? Podpowiadamy!

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych – rodzaje i koszty

Istnieje kilka rodzajów stacji ładowania samochodów elektrycznych. W zależności od rodzaju, wielkości i miejsca montaż zmienia się ich koszt.

Żywotność pompy ciepła

Pamiętaj o tym, że w całej pompie na uwagę zasługuje nie tylko sprężarka, ale także wiele innych elementów. Poznaj jej żywotność!