Promienie słoneczne można eksploatować na wiele sposobów, aby zaoszczędzić na rachunkach w prywatnym domostwie. Najbardziej znane jest wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych, aby stworzyć prąd elektryczny zasilający wybrane urządzenia. Kolejnym są solary, znane również jako kolektory słoneczne, dzięki którym możliwe jest podgrzanie wody. Następnie zostaje ona wykorzystana w urządzeniach sanitarnych, czy też nawet w centralnym ogrzewaniu.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje kolektorów, które różnią się rozwiązaniami konstrukcyjnymi, wydajnością, a przede wszystkim ceną:

Kolektory można zainstalować w każdym domostwie, czy też w obiekcie komercyjnym. Ważne jest jednak wybranie właściwego miejsca tak, aby urządzenie miało stały dostęp do promieni słonecznych przez większość dnia. Najkorzystniejsze są dachy budynków, które skierowane są na południe. W przypadku powierzchni płaskich, każdy kolektor powinien posiadać odpowiednią podkładkę, która przechyli urządzenie.

Kolektory płaskie

Zastosowanie

Kolektory płaskie to najczęściej wybierane dla domostw rozwiązanie, ponieważ zapewniają one nawet 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę od późnej wiosny do wczesnej jesieni. W okresie zimowym wydajność kolektora płaskiego znacznie spada, co spowodowane jest konstrukcją samego urządzenia. Wpływa to znacznie na koszt kolektora płaskiego, czyniąc go znacznie tańszym, niż to można zauważyć w przypadku typu próżniowego. Ponadto, rozwiązania konstrukcyjne w kolektorze płaskim są dużo bardziej uproszczone. Wykorzystywane zostały te same elementy, samo działanie oraz wygląd zostały całkowicie zmienione.

Kolektory są częścią instalacji grawitacyjnych lub z pompą cyrkulacyjną. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest położenie zbiornika na wodę, która ma zostać później ogrzana. W instalacji z pompą cyrkulacyjną, ciecz jest tłoczona do kolektora, podczas gdy w grawitacyjnej zbiornik znajduje się nad urządzeniem, więc woda może do niego spłynąć.

Budowa kolektora płaskiego

Kolektor składa się z bardzo cienkich rurek, w których przepływa najczęściej roztwór glikolu (płyn solarny). Na nie zostaje nałożona zaciemniona powłoka absorbera, która wykonana jest z miedzi, aluminium lub też tytanu. To właśnie jego zadaniem jest pozyskanie z promieniowania słonecznego odpowiedniego ciepła i podgrzanie płynącego w rurkach roztworu. Tak jak w kolektorach próżniowych wykorzystywane są absorbery w rurach, tak w tym przypadku jest on jednolitą płytą w ciemnym lub też po prostu czarnym kolorze.

Całe urządzenie zamknięte zostaje w obudowie z szybą z hartowanego szkła. Jej zadaniem jest zmniejszenie stopnia, w jakim ciepło wydostaje się z kolektora i przedostaje do otoczenia. Podobną funkcję ma izolacja cieplna znajdująca się pod rurkami, która często wykonana jest z wełny mineralnej o podwyższonym stopniu gęstości.

Zobacz inne wpisy na naszym blogu

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu nie jest co prawda konieczne, jednak zdecydowanie bardzo wygodne. Jak taki domowy punkt powinien wyglądać oraz o czym pamiętać przy jego montażu?

Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?

Tylko odpowiednio dobrana pompa będzie prawidłowo spełniać swoją rolę w domu. Warto wiedzieć, na jakie parametry i elementy należy zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia. Sprawdź, jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu i jakie są jej zalety.

Ile kosztuje pompa ciepła i czy się opłaca?

Dlaczego pompa ciepła jest często wybierana przez inwestorów? To oczywiste – robią to, ponieważ są przekonani, że jej zastosowanie znacząco obniży koszty ogrzewania domu. Ale czy rzeczywiście tak jest? Ile kosztuje pompa ciepła i czy jej zastosowanie w domu jest opłacalne?

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Inwestycja w fotowoltaikę wymaga nakładu finansowego, dlatego często pojawia się pytanie: jak odliczyć fotowoltaikę od podatku dochodowego. Podpowiadamy – dowiedz się kiedy możesz liczyć na uzyskanie zwrotu z rozliczenia PIT.

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa? Jaką wybrać?

Pompa ciepła to z pewnością rozwiązanie, które pozwala na ogrzewanie domu, nie rujnując równocześnie naszej kieszeni. Wybiera ją więc coraz więcej osób, dbających o niskie koszty utrzymania. Problem pojawia się jednak, kiedy musimy wybrać, jaki rodzaj będzie dla nas najbardziej odpowiedni – pompa powietrzna czy gruntowa? Różnice okazują się bardzo istotne i mogą znacząco wpływać na nasze wydatki.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej świadomi środowiska wokół nas, dlatego też zwracamy większą uwagę na zużycie energii. Kiedy w naszym domu znajduje się pompa ciepła powietrzna zużycie prądu to temat, który interesuje nas szczególnie.