Możliwości zastosowania pomp ciepła w rolnictwie

Możliwości zastosowania pomp ciepła w rolnictwie

Pompy ciepła stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych pieców i kotłów zasilanych paliwami kopalnymi. Pozwalają ogrzewać pomieszczenia i podgrzewać wodę użytkową w sposób ekonomiczny oraz wydajny, dlatego decyduje się na nie coraz więcej osób prywatnych i firm. Jak się jednak okazuje, pompy ciepła mogą być wykorzystywane również w rolnictwie – sprawdź, w jaki sposób!

Pompa ciepła, czyli wsparcie dla rolnictwa

Jak wspomnieliśmy na początku, pompy ciepła służą przede wszystkim do ogrzewania powietrza w pomieszczeniach, a także podgrzewania wody użytkowej. To jednak nie wszystko – odpowiednio skonfigurowane, mogą być stosowane również w celach chłodniczych, a nawet do wykorzystywania ciepła odpadowego. Dzięki tej ostatniej funkcji, możliwe jest pobieranie niezużytej energii, np. z powietrza wentylacyjnego lub opuszczającego suszarnie, ścieków czy odchodów zwierzęcych w postaci stałej lub ciekłej, a następnie wykorzystywanie jej do rozmaitych celów.

Efekt? Pompa ciepła może wspierać nowoczesne gospodarstwa rolne na wielu płaszczyznach. Stanowi sposób na oszczędne i ekologiczne ogrzewania oraz schładzanie wnętrz, a także usprawnianie produkcji rolnej czy zwierzęcej. Możliwości są naprawdę duże, dlatego coraz większa liczba rolników sięga po te nowoczesne urządzenia.

Przykłady zastosowania pomp ciepła w rolnictwie

Pompę ciepła w rolnictwie można wykorzystać na wiele sposobów. Najczęściej służy ona do:

  • podgrzewania wody technologicznej, która następnie stosowana jest do nawadniania pól albo w różnego rodzaju procesach produkcyjnych;
  • ogrzewania powietrza w suszarniach i pomieszczeniach gospodarczych lub produkcyjnych;
  • osuszania powietrza w suszarniach, co pozwala usprawnić proces rozwoju różnego rodzaju roślin;
  • schładzania budynków inwentarskich w okresie letnim, co pozwala osiągnąć odpowiednie temperatury w chlewniach czy oborach;
  • podgrzewania wody w zbiornikach, co przyczynia się do efektywniejszej produkcji ryb bądź narybku.

To jednak tylko część propozycji – ze względu na uniwersalność i funkcjonalność pomp ciepła, zakres ich zastosować jest o wiele szerszy i łatwo dopasować właściwości urządzenia do indywidualnych potrzeb. Oczywiście urządzenie tego typu można wykorzystać również w budynku mieszkalnym, który znajduje się na terenie gospodarstwa, co może wpłynąć na komfort rolników oraz ich rodzin.

Jak zaoszczędzić na pompie ciepła? Skorzystaj z dofinansowania!

Niektórzy właściciele gospodarstw rolnych rezygnują z inwestycji w pompę ciepła ze względu na duże koszty jej zakupu i montażu. Jak się jednak okazuje, rolnikom dedykowane są rozmaite programy dofinansowania, dzięki którym wydatki okażą się o wiele niższe. Niektóre programy zapewniają nawet finansowanie 50-60% inwestycji, co znacząco ułatwia zakup pomp ciepła (a także fotowoltaiki dla biznesu, która również może być niezwykle korzystna dla gospodarstw rolnych).

Chcesz skorzystać z dofinansowania na pompę ciepła albo zakupić najnowocześniejsze urządzenie dla swojego gospodarstwa? Zachęcamy do kontaktu z Elektro Masters – oferujemy najlepsze rozwiązania od cenionych producentów, zapewniamy fachowy montaż, a także pomagamy w pozyskaniu dotacji. Dzięki temu zainwestujesz w pompę ciepła, która pozwoli Ci zwiększyć możliwości produkcyjne oraz zyskać spore oszczędności!