Off GRID
Fotowoltaika OFF-grid – co warto o niej wiedzieć?
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością zwłaszcza w prywatnych domach, które chcą się częściowo lub całkowicie uniezależnić od dostawcy energii. Wykorzystywane w systemie panele we współpracy z falownikiem umożliwiają wytwarzanie prądu niezbędnego do zasilenia urządzeń elektrycznych w budynku. Spotkać można się z dwoma rodzajami instalacji:
- ON grid,
- OFF grid.
Podstawowa zasada ich działania jest taka sama. Panele fotowoltaiczne z szeregowo połączonych ogniw krzemowych pozyskują energię elektryczną z promieni słonecznych. Tak wytworzony prąd stały zostaje przekazany do falownika, w którym następuje konwersja na prąd zmienny. To właśnie z niego najczęściej korzysta się w urządzeniach elektrycznych. Eksploatacja promieni słonecznych wiąże się jednak z nadprodukcją energii elektrycznej, którą trzeba odpowiednio zużyć. Istnieją dwa możliwe rozwiązania, które przedstawiają różnicę pomiędzy systemem ON i OFF grid.
Magazynowanie energii elektrycznej
Systemy fotowoltaiczne OFF grid nie są podłączone do zewnętrznej sieci elektroenergetycznej co oznacza, że nadmiar nieskonsumowanej energii musi zostać zmagazynowany w zespołach akumulatorów. Przyjmują one funkcje odbiornika energii elektrycznej, a także jej przekaźnika. Akumulatory działają w sposób cykliczny, czyli zostają najpierw naładowane do pełna, a następnie opróżnione (rozładowane) ze zgromadzonej energii elektrycznej, pozostawiając jej tylko kilka procent.
Cały proces odbywa się dzięki szeregowi przemian chemicznych, zachodzących w akumulatorze. Po przekazaniu wyprodukowanego prądu stałego do zbiornika, energia elektryczna zostaje zaabsorbowana przez substancje chemiczne przekształcając ją w energię chemiczną. Podczas pobierania prądu z akumulatora uzyskuje on swój pierwotny stan, który następnie odbiera inwerter.
Prosumencka instalacja OFF grid wykorzystuje akumulatory:
- AGM (ang. Absorbed Glass Mat) – charakteryzują się większą mocą, ale co za tym idzie krótszą żywotnością,
- żelowe – umożliwiają przeprowadzenie pracy cyklicznej z całkowitym rozładowaniem zbiornika, nie skracając czasu jego całkowitego użytkowania,
- klasyczne (kwasowe) – najtańszy typ akumulatora, do którego należy dokupić dodatkowe akcesoria. W instalacjach fotowoltaicznych należy wykorzystywać akumulatory klasyczne z płytą pancerną.
Dla kogo korzystne?
Najczęściej instalacje fotowoltaiczne typu OFF grid spotyka się w domkach letniskowych i na jachtach. Nie oznacza to, że nie można ich wykorzystywać w prywatnych domostwach. Jednak przed zdecydowaniem się na ten system, należy sprawdzić zapotrzebowanie na prąd i wybrać akumulator o wystarczająco dużej pojemności, z dodatkowym zapasem.
Jest to rozwiązanie droższe, niż w przypadku instalacji typu ON grid (dodatkowy koszt akumulatorów). Brak podłączenia do zewnętrznej sieci elektroenergetycznej oznacza, że nie można skorzystać z bilansowania energii w postaci opustów. Niewykorzystaną energię magazynują akumulatory, których żywotność zazwyczaj nie przekracza ośmiu lat. Ważną zaletą systemów OFF grid jest brak wyłączenia zasilania w przypadku pojawienia się awarii po stronie dostawcy, co zdarza się w instalacjach fotowoltaicznych typu ON grid.