Pompa ciepła a energia geotermalna – zrozumieć różnice

Pompa ciepła a energia geotermalna – zrozumieć różnice

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła – działanie każdej z nich jest nieco inne, podobnie jak wykorzystywane do produkcji energii źródło. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, zwłaszcza, że nie wszystkie urządzenia tego typu korzystają z energii geotermalnej. Oto najważniejsze różnice, dzięki którym wybór pompy ciepła będzie dla Ciebie o wiele łatwiejszy!

Czym jest energia geotermalna?

Zacznijmy od definicji energii geotermalnej. Jest to ciepło nagromadzone i skumulowane we wnętrzu Ziemi – swoje źródło ma w jądrze planety, gdzie ma miejsce rozpad pierwiastków promieniotwórczych. W procesie tym generowana jest bardzo wysoka temperatura, rzędu 4-5 tysięcy stopni Celsjusza, a ciepło przepływa do górnych warstw skorupy ziemskiej (na powierzchni temperatura wynosi zaledwie kilkanaście stopni Celsjusza).

Energia geotermalna zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii i pozwala pozyskiwać energię elektryczną bez większych ograniczeń. Jednym ze sposobów jej wykorzystania jest instalacja odpowiedniej pompy ciepła.

Pompy ciepła a energia geotermalna

I tutaj dochodzimy do różnic – na rynku dostępne są zarówno pompy ciepła geotermalne (gruntowe), jak i powietrzne. Te pierwsze wykorzystują stałą temperaturę ziemi do ogrzewania i chłodzenia domu. Drugie z kolei pobierają energię cieplną z powietrza zewnętrznego, co pozwala ogrzać dom zimą.

Każde z tych rozwiązań pozwala zyskać codzienny komfort oraz spore oszczędności, jednak to właśnie powietrzne pompy ciepła stosowane są częściej. Wynika to z kilku kwestii:

  • są o wiele mniej inwazyjne w instalacji, ponieważ ich montaż nie wymaga wykonywania odwiertów i przeprowadzania skomplikowanych prac;
  • ich montaż wiąże się z o wiele niższymi kosztami niż instalacja gruntowych pomp ciepła (czasami różnice sięgają kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych);
  • można zamontować je w dowolnym miejscu – również tam, gdzie przestrzeń jest znacznie ograniczona (np. w małym ogrodzie);
  • są łatwiejsze w naprawie i konserwacji, co znacznie wpływa na komfort użytkowników, a także koszty związane z serwisem.

Różnic między powietrznymi a geotermalnymi pompami ciepła jest więc wiele. Łączy je jedno – obie wykorzystują odnawialne źródła energii.

Jeżeli chcesz zainwestować w efektywne rozwiązanie i zyskać komfort oraz oszczędności na co dzień, zapraszamy do kontaktu z Elektro Masters. Powietrzne pompy ciepła to nasza specjalność i pomożemy Ci wybrać najlepsze urządzenie, które będzie w stu procentach dopasowane do Twoich potrzeb.