Pompa niskotemperaturowa czy wysokotemperaturowa – co wybrać?

Pompa niskotemperaturowa czy wysokotemperaturowa – co wybrać?

Pompy ciepła nie bez powodu są coraz częściej wybierane przez inwestorów, którzy pragną zyskać z jednej strony codzienny komfort, a z drugiej spore oszczędności na ogrzewaniu. Jednak przed decyzją o zakupie, warto dowiedzieć się więcej na temat tych urządzeń, które dzielą się na kilka rodzajów – w zależności od budowy, sposobu działania czy zastosowanej technologii. W tym miejscu skupimy się na temperaturze zasilania i różnicach między pompami nisko- oraz wysokotemperaturowymi. Sprawdź, która z nich będzie odpowiednia dla Ciebie!

Pompa niskotemperaturowa – charakterystyka

Zacznijmy od pomp niskotemperaturowych, które – jak sama nazwa wskazuje – efektywnie pracują w niskich temperaturach (zwykle od 0 do 30-40 stopni Celsjusza). Najczęściej do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej jako źródło ciepła wykorzystują powietrze, co czyni je z jednej strony ekonomicznymi, a z drugiej prostymi w montażu – nie wymagają np. wykonywania kosztownych prac ziemnych.

W praktyce, kluczowy wpływ na efektywność niskotemperaturowej pompy ciepła ma różnica temperatur między instalacją grzewczą a źródłem ciepła – im jest niższa, tym moc urządzenia będzie większa. Wszystko to sprawia, że najlepiej współpracuje ona z ogrzewaniem podłogowym, ściennym oraz sufitowym.

Pompa wysokotemperaturowa – charakterystyka

W pompach wysokotemperaturowych wykorzystywane są rozwiązania, dzięki którym temperatury wody grzewczej jest wyższa – zwykle posiada 65-80 stopni Celsjusza. Podobnie jednak jak te niskotemperaturowe, mogą korzystać z różnych źródeł ciepła, przy czym najbardziej ekonomiczne wciąż okazują się urządzenia wytwarzające ciepło z powietrza.

Wyższa temperatura zasilania sprawia, że pompy tego typu stanowią doskonałą alternatywę dla starych źródeł ciepła – mogą zastąpić np. kotły węglowe czy olejowe, przyczyniając się z jednej strony do zwiększenia komfortu domowników, a z drugiej do sporych oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń oraz podgrzewaniu wody użytkowej.

Którą pompę ciepła wybrać?

Skoro znamy już różnice pomiędzy oboma pompami ciepła, można rozstrzygnąć, w jakich sytuacjach inwestycja w nie okaże się najbardziej korzystna.

  • Niskotemperaturowe pompy ciepła najczęściej znajdują zastosowanie w nowych budynkach, gdzie dopiero powstaje instalacja grzewcza. Dzięki temu dużo łatwiej dopasować je go ogrzewania podłogowego, sufitowego czy ściennego, z którym współpracują najlepiej. Czy to oznacza, że urządzenia tego typu nie sprawdzą się w istniejących już domach? Nic bardziej mylnego! Taka inwestycja wymaga jednak modernizacji systemu grzewczego albo zastosowania grzejników niskotemperaturowych. Najbardziej polecane jest jednak ogrzewane podłogowe, które dzięki dużej bezwładności cieplnej pozwala pompie na dłuższe przerwy w pracy, co może mieć pozytywny wpływ na koszty eksploatacyjne.
  • Wysokotemperaturowe pompy ciepła można stosować w istniejących już budynkach, w których pracują obecnie stare kotły grzewcze albo w których zamontowano tradycyjne kaloryfery wysokotemperaturowe. Jak wspomnieliśmy wcześniej, urządzenia tego typu stanowią świetną alternatywę dla pieców węglowych czy olejowych, zapewniając nie tylko większą efektywność, ale również spore oszczędności. Wszystko to sprawia, że inwestycja w pompy wysokotemperaturowe nie wymaga modernizacji istniejącej instalacji grzewczej – doskonale sprawdzą się one w starszych budynkach, domach jednorodzinnych, a nawet obiektach firmowych czy użyteczności publicznej.

Oczywiście w przypadku jakichkolwiek wątpliwości służymy pomocą – pomożemy wybrać optymalne rozwiązanie, które zapewni komfort cieplny i umożliwi zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. W naszej ofercie znajdziesz zarówno powietrzne pompy nisko-, jak i wysokotemperaturowe, które są bezobsługowe, wydajne i trwałe na przestrzeni wielu lat. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu – specjalista Elektro Masters odpowie na wszystkie pytania.