Pompy ciepła i systemy klimatyzacji – zintegrowane rozwiązania

Pompy ciepła i systemy klimatyzacji – zintegrowane rozwiązania

Pompy ciepła zyskały ogromną popularność przede wszystkim ze względu na możliwość znacznego zmniejszenia kosztów ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że urządzenie tego typu może także… służyć do chłodzenia pomieszczeń. I nie trzeba w tym celu korzystać z dwóch odrębnych rozwiązań w postaci klimatyzatora i pompy ciepła. Jak to możliwe i w jaki sposób można połączyć funkcjonalności obu tych urządzeń w jednej konstrukcji?

Pompa ciepła powietrze-powietrze, czyli prosty sposób na przyjemny chłód

Jeżeli zależy Ci na prostym montażu oraz wysokiej efektywności chłodzenia latem, możesz zainwestować w pompę ciepła powietrze-powietrze. To nie tylko sposób na ogrzewanie wody i pomieszczeń, ale również klimatyzacje w Twoim domu. Z czego to wynika?

Okazuje się, że klimatyzator działa na podobnej zasadzie, co pompa ciepła powietrze-powietrze. Odprowadza ciepłe powietrze z wnętrza budynku i zastępuje je tym chłodnym. Podobnie może działać pompa ciepła, nie tylko zapewniając nadmuchowe podgrzewanie, ale również chłodzenie wnętrz.

Zalet takiego rozwiązania jest kilka – prosty montaż, wysoka efektywność chłodzenia (i ogrzewania!), a także brak konieczności montowania klimatyzatora wewnątrz domu czy innego budynku. Jednostka centralna pompy ciepła powietrze-powietrze znajduje się bowiem na zewnątrz (np. na ścianie budynku czy w ogrodzie), dzięki czemu nie ogranicza cennej przestrzeni. Jest to również rozwiązanie ekologiczne i energooszczędne, które zapewni Ci duże korzyści finansowe.

Pompa ciepła powietrze-grunt/woda – również może pełnić funkcję klimatyzatora!

Na rynku dostępne są również pompy ciepła typu powietrze-grunt lub powietrze-woda, które umożliwiają zmianę trybu pracy z ogrzewania na chłodzenie. W praktyce więc również one mogą pełnić funkcję klimatyzacji, doskonale sprawdzając się w trakcie upalnych dni.

W przypadku takiego urządzenia chłodzenie może odbywać się w trybie aktywnym lub pasywnym. W tym pierwszym pompa ciepła schładza czynnik grzewczy i produkuje tzw. wodę lodową wykorzystywaną do chłodzenia pomieszczeń. Bardziej efektywny pod względem energetycznym jest jednak tryb pasywny dostępny w pompach gruntowych, co wynika ze stabilnej temperatury przez cały rok.

Chcesz wykorzystać pompę ciepła do klimatyzowania pomieszczeń? Skontaktuj się z nami!

Jak widzisz, zintegrowanie pompy ciepła z systemem klimatyzacji jest jak najbardziej możliwe. Warto jednak pamiętać, że wybór technologii uzależniony jest od warunków technicznych na posesji oraz konstrukcji budynku. Dlatego też rozwiązanie musi być dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości inwestora.

W Elektro Masters zapewnimy Ci pomoc w wyborze i montaż odpowiedniej pompy ciepła z funkcją klimatyzacji – zapraszamy do kontaktu!