Pompy ciepła: porównanie kosztów eksploatacji z innymi źródłami energii

Pompy ciepła: porównanie kosztów eksploatacji z innymi źródłami energii

Czym ogrzać dom? To pytanie, które zadaje sobie wielu Polaków. Wybór odpowiedniego rozwiązania ma wpływ nie tylko na komfort domowników, ale również koszty, jakie ponosimy. W ostatnich latach za najtańsze urządzenie grzewcze uznawana jest pompa ciepła. Czy rzeczywiście jest to tak korzystne rozwiązanie? Sprawdźmy, porównując je do innych urządzeń grzewczych!

Pompy ciepła, czyli ekologiczne ogrzewanie domu

Pompy ciepła w ostatnich latach znacząco zyskały na popularności. I to nie tylko ze względu na ekologiczność, ale również uniwersalność zastosowania, bezobsługowość i oczywiście oszczędność. Bez względu na typ urządzenia, jaki wybierzesz, możesz mieć pewność, że zapewni Ci ono komfort cieplny.

Pamiętaj jednak, by przed inwestycją w pompę ciepła w pierwszej kolejności obliczyć koszt ogrzewania domu, co pozwoli Ci zakupić urządzenie o odpowiednich parametrach. Możesz to zrobić samodzielnie, np. przy użyciu dostępnych w internecie kalkulatorów albo z pomocą specjalisty. Rekomendujemy tę drugą opcję, ponieważ dzięki wiedzy fachowca unikniesz ryzyka pomyłki.

Czym pompy ciepła ogrzewają dom taniej od innych urządzeń?

Pompy ciepła, w porównaniu do innych urządzeń grzewczych, posiadają bardzo wysoką sprawność cieplną – nawet kilka razy większą niż kotły kondensacyjne na gaz ziemny czy konwencjonalne na węgiel. To bardzo istotna kwestia, która ma bezpośrednie przełożenie na koszty eksploatacji.

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła? Przy założeniu, że mamy do czynienia z domem jednorodzinnym o powierzchni 150 m2, będą to kwoty rzędu:

  • 500-1000 zł dla budynku bez ocieplenia;
  • 300-700 zł dla budynku z częściowym ociepleniem;
  • 150-300 zł dla budynku po całkowitej termomodernizacji.

Dla porównania do ogrzania takiego domu w trakcie jednego sezonu potrzeba około 3 ton węgla, który kosztuje nawet 3000 zł za tonę. Daje to łączny koszt 9000 zł. Nieco taniej jest w przypadku gazu, jednak również w tym wypadku należy liczyć się z dużymi wydatkami – rzędu 5000-6000 zł. Różnica jest więc widoczna gołym okiem.

Najbardziej oszczędne rozwiązanie? Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką!

Oczywiście rosnące ceny prądu w Polsce sprawiają, że wiele osób obawia się o ekonomiczność pomp ciepła. Na szczęście można połączyć je z fotowoltaiką i tym samym ogrzewać dom niemal za darmo. Jest to rozwiązanie polecane, które pomoże Ci cieszyć się ogromnymi oszczędnościami.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej i zainwestować w pompę ciepła lub panele fotowoltaiczne – zapraszamy do kontaktu z Elektromasters!