Porównanie pojazdów elektrycznych – jak wybrać najlepszy model dla siebie?

Porównanie pojazdów elektrycznych – jak wybrać najlepszy model dla siebie?

W szybkim tempie rośnie liczba samochodów elektrycznych pojawiających się na polskich drogach – pod koniec 2023 roku w naszym kraju było zarejestrowanych niemal 60 tysięcy tego rodzaju pojazdów. Wynika to oczywiście z ich licznych zalet, które dostrzega coraz więcej kierowców. Jeżeli interesuje Cię takie auto, sprawdź, czym kierować się podczas jego zakupu oraz poznaj najlepsze modele dostępne na rynku!

Na co zwrócić uwagę, kupując samochód elektryczny?

Samochody elektryczne są tanie w eksploatacji, ciche, dynamiczne i zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Wciąż jednak wiedza na ich temat jest stosunkowo niewielka, dlatego proces zakupowy może okazać się dużo bardziej wymagający niż w przypadku klasycznego „benzyniaka”. Dlatego przychodzimy CI z pomocą – poniżej znajdziesz najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru „elektryka”!

 • Zasięg. Aby samochód elektryczny spełnił Twoje oczekiwania i zapewniał Ci należyty komfort jazdy, powinien posiadać jak największy zasięg. W praktyce oznacza on liczbę kilometrów, jakie można pokonać na jednym ładowaniu. Najlepiej wybierać takie pojazdy, które posiadają zasięg minimum 200-250 km.
 • Czas ładowania. Wpływ na niego ma typ ładowarki oraz pojemność baterii w samochodzie. To bardzo istotna kwestia, bo zależy od niej, czy ładowanie zajmie ci kilkanaście minut, czy ponad godzinę.
 • Gwarancja na baterię. Im jest ona dłuższa, tym oczywiście lepiej. Bateria stanowi bowiem kluczowy element każdego samochodu elektrycznego, a jej wymiana może okazać się bardzo kosztowna.
 • Technologie i funkcje. Inwestuj w samochody elektryczne, które zostały wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa i multimedialne – po to, by zyskać wsparcie na każdej trasie i cieszyć się maksymalnym komfortem podróży.

Pamiętaj również o tym, by sprawdzić, czy w Twojej okolicy znajduje się stacja ładowania samochodów elektrycznych. Jeżeli jej nie ma, warto zainwestować w przydomową ładowarkę, która zapewni Ci pełną mobilność. Różnego rodzaju rozwiązania tego typu znajdziesz w ofercie Elektro Masters – chętnie pomożemy Ci wybrać ładowarkę, a także zintegrujemy ją z Twoją instalacją fotowoltaiczną!

Uwaga! Choć samochody elektryczne tworzone są w oparciu o nowoczesne technologie i wysokiej jakości materiały, mogą ulegać różnego rodzaju usterkom. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu zweryfikuj, czy jest on awaryjny. Najlepiej odwiedzić forum producenta i sprawdzić, z jakimi usterkami zmagają się właściciele danego samochodu.

Najlepsze pojazdy elektryczne w 2024 roku

Producenci samochodów coraz częściej włączają do swoich ofert pojazdy elektryczne, a na polskim rynku aktualnie znaleźć można wiele modeli – zarówno do jazdy typowo miejskiej, jak i o sportowych osiągach.

W 2023 roku najpopularniejszymi elektrykami w Polsce były:       

 • Tesla Model Y – 2 502 sprzedanych sztuk;
 • Tesla Model 3 – 1 849 sprzedanych sztuk;
 • Audi Q4 e-Tron – 896 sprzedanych sztuk;
 • Kia EV6 – 684 sprzedanych sztuk;
 • Volkswagen ID.4 – 638 sprzedanych sztuk.

Oczywiście „najpopularniejsze” nie zawsze oznacza „najlepsze”, dlatego wybierając auto elektryczne, warto zasięgnąć opinii ich użytkowników. Bardzo dobrym wyznacznikiem jakości poszczególnych modeli może być ankieta przeprowadzona przez EV Klub Polska. W poszczególnych kategoriach zwycięskimi samochodami okazały się:

 • Kia e-Soul (zasięg);
 • Kia EV6 (moc ładowania);
 • BMW i3 (przyspieszenie);
 • Hyundai Ioniq 5 (komfort);
 • Audi Q4 e-tron (design);
 • Tesla Model S (przestrzeń bagażowa).

Oczywiście wielu przyszłych posiadaczy „elektryków” najbardziej interesuje cena. W przytoczonym wcześniej badaniu najlepszym samochodem pod względem stosunku jakości do ceny okazał się model Kia e-Soul, który w swojej najtańszej wersji kosztuje 170 990 zł. Jednak na rynku znaleźć można tańsze pojazdy – przykładowo Dacię Spring czy Citroena C3 IV można zakupić za około 100 000 zł.