Potencjał energetyczny dachów płaskich – praktyczne wskazówki

Potencjał energetyczny dachów płaskich – praktyczne wskazówki

Dachy kojarzą się najczęściej ze spadzistymi konstrukcjami, jednak we współczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się te płaskie. Jeszcze do niedawna stanowiły one charakterystyczny element obiektów użyteczności publicznej oraz budynków przemysłowych, ale dzisiaj są chętnie wykorzystywane w domach jednorodzinnych. Wynika to z wielu zalet – między innymi dużego potencjału energetycznego. Co warto wiedzieć na ten temat?

Dach płaski, czyli idealne miejsce na montaż fotowoltaiki

Dachy płaskie doskonale służą zwłaszcza inwestorom pragnącym stawiać na ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Wynika to z faktu, że doskonale nadają się do montażu paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych. O ile stworzenie tego typu instalacji na dachu spadzistym mogłoby sprawiać problemy, o tyle w przypadku tych płaskich jest proste, a ich właściciele zyskują spore możliwości związane z montażem fotowoltaiki.

Wynika to z kilku kwestii:

  • możliwości dowolnego ustawiania kierunku oraz kąta nachylenia paneli PV – wystarczy zainstalowanie odpowiedniej konstrukcji wsporczej, dzięki której wykorzystasz potencjał fotowoltaiki w 100%;
  • uniwersalności – panele można zamontować na różnego rodzaju pokryciach dachowych, o ile zarówno one, jak i więźba dachowa, będą wystarczająco odporne na dodatkowe obciążenia;
  • większej powierzchni użytkowej – dachy płaskie nie są ograniczone skosami, lukarnami oraz innymi elementami, które mogłyby zmniejszyć możliwości związane z montażem paneli fotowoltaicznych;
  • łatwej dostępności – dzięki płaskiej powierzchni dachu serwisowanie lub czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest o wiele bezpieczniejsze i łatwiejsze niż w przypadku spadzistych konstrukcji.

Oczywiście warto pamiętać o tym, by montaż fotowoltaiki lub kolektorów słonecznych na dachu płaskim zlecić specjalistom z wieloletnim doświadczeniem. Nieprawidłowo przeprowadzony proces może spowodować np. uszkodzenie warstwy hydroizolacyjnej albo pokrycia. W Elektro Masters oferujemy fachowy montaż – bez względu na rodzaj i parametry dachu.

Termoizolacja dachów płaskich – klucz do wykorzystania ich potencjału energetycznego

Duże możliwości związane z montażem fotowoltaiki to jednak nie wszystko. Dachy płaskie redukują również straty ciepła domu, ponieważ posiadają mniejszą powierzchnię zewnętrzną. Łatwiej też o ich ocieplenie, które ma decydujący wpływ na energooszczędność całej konstrukcji.

Jaką termoizolację wybrać dla dachu płaskiego, aby zapewniała ona mieszkańcom komfort cieplny oraz oszczędności na ogrzewaniu? Wszystko zależy od tego, czy dach jest wentylowany, czy niewentylowany.

  • W przypadku dachów wentylowanych ocieplenie układa się bezpośrednio na warstwie stropu. Kluczowy jest tu współczynnik przewodzenia ciepła zastosowanego materiału. W większości przypadków do ocieplania takich dachów stosuje się styropian lub wełnę mineralną.
  • W przypadku dachów wentylowanych należy ułożyć paroizolację oraz twardy materiał ociepleniowy na betonowej wylewce na stropie. Najlepiej zastosować wełnę mineralną, ponieważ jest ona odporna na wysokie temperatury, jakie mogą powstawać podczas zgrzewania papy termozgrzewalnej – materiału stosowanego do wykonywania hydroizolacji dachów płaskich.

Wybór odpowiedniej termoizolacji (oraz jej grubości), wraz z prawidłowo przeprowadzonym montażem, pozwoli znacząco zmniejszyć straty ciepła (nawet o połowę w stosunku do dachu spadzistego). Dzięki temu dachy płaskie są coraz chętniej stosowane w nowoczesnym budownictwie i wybierane przez inwestorów, którzy planują zredukować koszty eksploatacji swoich domów do niezbędnego minimum.

Uwaga! Wpływ na popularność dachów płaskich ma nie tylko ich duży potencjał energetyczny. Do ich zastosowania skłaniają również mniejsze, niż w przypadku dachów dwuspadowych lub kopertowych, koszty. W praktyce budowa domu z dachem płaskim może okazać się tańsza nawet o kilkanaście procent!