Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Wiele osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych w swoim domowym gospodarstwie. To bardzo opłacalne rozwiązanie, ponieważ stanowi własne źródło energii i zmniejsza koszty. Przy większej ilości paneli fotowoltaicznych można zbudować układ zasilający, który dostarczy energię całemu domowi. Czy można rozbudować istniejącą instalację fotowoltaiczną?

Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Na pytanie, czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną, można w zasadzie udzielić odpowiedzi twierdzącej, ze wskazaniem, iż nie musi być to wcale takie proste. Rozbudowa instalacji nie kończy się na dokupieniu nowych paneli. To tylko jeden z wielu kroków, które należy wykonać, aby wzbogacić nasze domostwo o dodatkowe źródło energii odnawialnej. Przy rozbudowie należy ustalić kilka rzeczy – po pierwsze, czy mamy wystarczającą ilość miejsca. W niektórych projektach fotowoltaicznych panele umieszczane są poza zadaszeniem, na przykład w przygotowanym miejscu w ogródku.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Kiedy zorganizujemy sobie przestrzeń na dodatkowe panele, trzeba poznać drugi, czyli falownik, albo inaczej inwerter solarny. To ważny element całości instalacji fotowoltaicznej. Aby falownik był dobrze dostosowany do naszego systemu fotowoltaicznego, trzeba poprosić o pomoc fachowca. Prawidłowe dobranie inwertera rzutuje później na właściwe dostarczanie prądu. Dzieje się tak, gdyż montując nowe panele dodaje się moc, a dokładniej dodatkową ilość prądu stałego, która zostanie później zamieniona na prąd przemienny, trafiający do naszych gniazdek. Problem w tym, że przy produkcji inwerterów często ustala się moc znamionową, czyli taką, przy której urządzenie będzie działało prawidłowo. Zbytnie jej zwiększenie lub pomniejszenie może skutkować sporymi stratami w energii. Montując nowe panele trzeba zatem zazwyczaj przygotować się na wymianę falownika.

Czy na rozbudowę sieci fotowoltaicznej potrzeba pozwolenia?

W polskim prawie budowlanym nie jest wymagane pozwolenie na montaż systemu fotowoltaicznego czy jego rozbudowę. Powinno się jednak zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniej ekipy montażowej. Panele fotowoltaiczne to dość skomplikowana technologia – dlatego najlepiej skorzystać z usług fachowców zajmujących się ich instalacją. Wtedy będziesz miał pewność, że działają one całkowicie poprawnie.

Jeśli wybierzesz osoby, które wiedzą, jak rozbudować instalację fotowoltaiczną, pozostaje wam czekać na dobrą pogodę. Pamiętaj o tym, że każda z prac na dachu lub w ogrodzie, zwłaszcza przy montażu tak delikatnych sprzętów, powinna być przeprowadzana w najbardziej sprzyjających warunkach – dlatego też najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na rozbudowę sieci fotowoltaicznej przy maksymalnie dobrej pogodzie – dlatego montaż przeprowadzany jest często wiosną lub latem. Pozwala to także na wytworzenie w sezonie letnim dużej ilości energii, którą będziesz mógł wykorzystywać w pozostałej części roku.

Przeczytaj także artykuł dotyczący tego, ile paneli fotowoltaicznnych zamontować dla domu.