Sposoby na zwiększenie efektywności paneli fotowoltaicznych

Sposoby na zwiększenie efektywności paneli fotowoltaicznych

Produkcja energii ze słońca może być bardzo efektywna i przynosić użytkownikom realne korzyści. Warto jednak zastosować kilka sprawdzonych sposobów, aby sprawność paneli była jak najwyższa. W jaki sposób poprawić efektywność instalacji PV?

Po pierwsze – odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych

Nie ulega wątpliwości, że największy wpływ na efektywność działania instalacji PV ma jej montaż. Mowa tu zarówno o wyborze odpowiedniego miejsca, jak i prawidłowym usytuowani paneli – np. względem kierunków świata.

Panele PV możesz zainstalować zarówno na gruncie, jak i dachu – w zależności od tego, jakimi możliwościami dysponujesz i które rozwiązanie będzie efektywniejsze. Dużo ważniejsze są natomiast:

  • kierunek paneli – najlepiej, jeżeli skierowane są one na południe, ponieważ wtedy uzyskują najwyższą efektywność;
  • kąt nachylenia paneli – optymalny to 30-40 stopni, choć wiele zależy również od kierunku czy rodzaju dachu;
  • brak cienia – każdy element zacieniający panele, w tym budynek, drzewo czy słup energetyczny, może znacząco zmniejszać efektywność Twojej instalacji PV.

Dbając o te aspekty, możesz liczyć na to, że system fotowoltaiczny będzie spełniał Twoje oczekiwania na przestrzeni wielu lat i pozwoli Ci zyskać spore oszczędności na prądzie.

Po drugie – odpowiednie komponenty instalacji PV

Jakość paneli fotowoltaicznych, a także innych komponentów, takich jak falownik czy akumulator, ma ogromny wpływ na efektywność całej instalacji. Dlatego też warto zaopatrywać się w rozwiązania cenionych marek, które zostały docenione przez klientów.

Jeżeli zależy Ci na wysokiej efektywności, zainwestuj w panele monokrystaliczne, które zapewniają lepszy stosunek mocy do powierzchni od paneli polikrystalicznych. Oznacza to, że do wyprodukowania satysfakcjonującej ilości energii elektrycznej wystarczy mniej ogniw. To spora oszczędność miejsca oraz szansa na maksymalne wykorzystanie fotowoltaiki.

Po trzecie – konsultacja ze specjalistami

Jeżeli chcesz mieć pewność, że efektywność Twoich paneli fotowoltaicznych będzie jak najwyższa, ich zakup skonsultuj ze specjalistami. Zleć im także montaż instalacji, który przebiegnie efektywnie i sprawnie.

Co więcej, kontaktując się z uznanymi fachowcami, np. z firmy Elektromasters, zyskasz pewność, że obliczą oni odpowiednią moc paneli, która wystarczy do tego, by zasilić budynek i wszystkie znajdujące się w nim urządzenia w odpowiednią ilość energii. W ten sposób Twoja instalacja będzie pracowała efektywnie i nie narazi Cię na jakiekolwiek straty.