Systemy hybrydowe: pompa ciepła i fotowoltaika – jak to działa?

Systemy hybrydowe: pompa ciepła i fotowoltaika – jak to działa?

Zarówno instalacje fotowoltaiczne, jak i pompy ciepła cieszą się w naszym kraju rosnącym zainteresowaniem. Te pierwsze pozwalają na zasilenie w energię elektryczną urządzeń znajdujących się w budynku, zaś drugie zapewniają ekologiczne i tańsze ogrzewanie. Czy warto jednocześnie zastosować oba rozwiązania? Sprawdźmy!

Jak wygląda współpraca na linii panele fotowoltaiczne – pompa ciepła?

Jak zapewne wiesz, dzięki panelom fotowoltaicznym możesz produkować darmowy prąd bezpośrednio z promieniowania słonecznego. To, jakie urządzenia nim zasilisz, zależy wyłącznie od Ciebie. Jednym z nich może być pompa ciepła, która połączona z Twoją instalacją PV, będzie korzystała z energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne.

W praktyce takie połączenie jest nie tylko możliwe i bezproblemowe, ale również niezwykle efektywne. Nie bez powodu decyduje się na nie coraz większa liczba inwestorów – zarówno prywatnych, jak i biznesowych.

Pompa ciepła zasilana fotowoltaiką – czy to korzystne rozwiązanie?

Pompy ciepła służą nie tylko do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Mogą również schładzać wnętrza latem, co sprawia, że stanowią rozwiązanie zapewniające wysoki komfort na przestrzeni całego roku. I choć ich zakup wiąże się z dużym kosztem, najczęściej wyższym niż w przypadku klasycznych kotłów lub pieców, zwraca się bardzo szybko. Pompy ciepła są bowiem rozwiązaniami ekologicznymi i energooszczędnymi, które uniezależnią Cię od rosnących cen gazu czy innych tradycyjnych źródeł energii, np. węgla.

Z kolei panele fotowoltaiczne pozwalają zyskać spore oszczędności na energii elektrycznej, której koszty – jak zapewne wiesz – są w naszym kraju bardzo wysokie. W praktyce połączenie fotowoltaiki i pomp ciepła zapewnia użytkownikom pełną niezależność oraz bardzo duże oszczędności. Co więcej, koszt zakupu obu rozwiązań można znacznie obniżyć, korzystając z licznych programów dofinansowań, oferowanych przez rząd oraz Unię Europejską. W efekcie inwestycja zwraca się często po zaledwie kilku latach.

Jeżeli więc zastanawiasz się nad połączeniem fotowoltaiki i pompy ciepła, rekomendujemy to rozwiązanie. Pamiętaj tylko, by wybierać instalacje oraz urządzenia od cenionych producentów oraz skonsultować ich moce czy funkcje ze specjalistami. Skontaktuj się z Elektromasters, przedstaw swoje potrzeby, a nasi specjaliści zajmą się resztą. Dzięki temu zyskasz kompleksowy sposób na ogrzewanie i zasilanie w energię elektryczną swojego domu czy firmowego obiektu!