Wpływ warunków atmosferycznych na wydajność farm PV

Wpływ warunków atmosferycznych na wydajność farm PV

Wzrost popularności farm fotowoltaicznych w Polsce i na świecie sprawia, że producenci muszą wychodzić naprzeciw coraz większym wymaganiom swoich klientów. Jest to oczywiście bardzo korzystne dla osób i firm, decydujących się na inwestycję w fotowoltaikę, ponieważ pozwala im korzystać z coraz doskonalszych rozwiązań – również pod kątem odporności na czynniki atmosferyczne. Sprawdź, jaki wpływ ma pogoda na działanie farm PV i czy duże zachmurzenie albo wiatr mogą obniżyć sprawność instalacji!

Zachmurzenie a wydajność farm PV

Nie jest tajemnicą, że najwyższą sprawność panele fotowoltaiczne, również te zainstalowane na farmach PV, osiągają wtedy, gdy niebo jest bezchmurne. Dzięki temu do ogniw docierają duże ilości promieni słonecznych, co przekłada się na optymalny proces produkcji energii elektrycznej. Czy jednak zachmurzenie, które w naszym kraju występuje bardzo często, jest dużym problemem?

Absolutnie nie! Chmury, choć utrudniają promieniom słonecznym dostęp do paneli, obniżają ich wydajność, ale nie na tyle, by stały się one przez to nieopłacalne. W praktyce farma PV, której poszczególne komponenty zostały odpowiednio zamontowane i skierowane we właściwą stronę, będzie działała przez cały rok i zapewni odpowiedni poziom wyprodukowanego prądu. Nawet w przypadku dużego zachmurzenia panele będą wytwarzać energię z tzw. promieniowania rozproszonego, dlatego nie jest to problem dla właścicieli farm PV.

Co więcej, producenci coraz bardziej rozwijają swoje rozwiązania, stosując np. specjalne powłoki antyrefleksyjne, które zwiększają wydajność działania paneli fotowoltaicznych – nawet w trakcie dużego zachmurzenia.

Jak poszczególne czynniki atmosferyczne wpływają na działanie farm PV?

Zachmurzenie to nie jedyny problem, który spędza sen z powiek właścicieli farm PV. Innym są temperatury. Panele fotowoltaiczne najwięcej energii produkują latem, gdy mają do dyspozycji dużo światła. Okazuje się jednak, że mogą działać sprawnie także jesienią czy zimą, nawet w przypadku bardzo niskich temperatur. Z czego to wynika? Nowoczesne panele PV wydajnie wykorzystują krótsze nasłonecznienie, a do tego są dostosowane do efektywnej pracy w temperaturach od -40 do +85 stopni Celsjusza.

A co z innymi czynnikami atmosferycznymi? Omówmy każdy z osobna i rozwiejmy wszelkie wątpliwości!

  • Wiatr. Choć mogłoby się wydawać, że silne podmuchy obniżają efektywność farm PV, rzeczywistość jest zgoła odmienna. Okazuje się bowiem, że wiatr schładza moduły krzemowe, co sprawia, że ich wydajność jest większa! Co więcej, na poprawne działanie instalacji negatywnego wpływu nie będą miały nawet bardzo duże podmuchy, rzędu ponad 100 km/h.
  • Deszcz. Sam w sobie nie ma jakiegokolwiek wpływu na działanie paneli PV, a nawet może oczyścić je z różnego rodzaju zanieczyszczeń, co podniesie wydajność farmy PV. Problemem mogą okazać się jedynie znajdujące się w nim związki chemiczne, które niekiedy zmniejszają wydajność paneli. Warto więc po dużych opadach wyczyścić ich powierzchnię, by nie narazić się na jakiekolwiek straty energii.
  • Grad. Według niektórych osób może on stanowić zagrożenie dla farm PV. A jak jest w rzeczywistości? Współcześnie produkowane panele fotowoltaiczne są odpowiednie zabezpieczane (kilkucentymetrową warstwą szkła hartowanego). W praktyce więc niestraszne im opady gradu, który osiąga nawet kilka centymetrów średnicy!
  • Śnieg. W przeciwieństwie do deszczu czy gradu, może on obniżać efektywność paneli fotowoltaicznych nawet o kilkadziesiąt procent. Warunek jest jeden – musi na nich zalegać co najmniej 3-centymetrowa warstwa śniegu, do czego w naszych warunkach dochodzi bardzo rzadko. Jeżeli jednak miały miejsce duże opady, a śnieg utrzymuje się na panelach, warto go usunąć.

A co z burzą i wyładowaniami atmosferycznymi? Okazuje się, że mogą one stanowić zagrożenie dla instalacji fotowoltaicznych. Właściciele farm PV nie powinni jednak obawiać się tego problemu – w przypadku stosowanych przez nich rozwiązań najczęściej wykorzystywane są instalacje odgromowe oraz ograniczniki przepięć, które skutecznie eliminują ryzyko uderzenia pioruna. Możesz więc cieszyć się sprawnym działaniem swoich instalacji nawet podczas największych burz!

Podsumowanie

Warunki atmosferyczne, choć w niektórych przypadkach mogą obniżać sprawność instalacji fotowoltaicznych, nie mają większego wpływu na działanie farm PV. Zwłaszcza, jeżeli korzystasz z nowoczesnych rozwiązań, jakie oferuje nasza firma. Z Elektromasters zyskujesz dostęp do najlepszych paneli oraz usług monterów, którzy zadbają o to, by każdy element instalacji został umieszczony we właściwy sposób.

Możesz więc spać spokojnie i czerpać wszelkie korzyści, jakie daje posiadanie farmy PV. Nawet największe zachmurzenie, niskie temperatury czy duże opady nie spowodują, że odnotujesz duże straty. A w przypadku jakichkolwiek problemów do Twojej dyspozycji są nasi serwisanci, którzy pomogą Ci np. w usunięciu śniegu z modułów fotowoltaicznych.