Wymiana kotłów bezklasowych – do kiedy należy pozbyć się kopciucha?

Wymiana kotłów bezklasowych – do kiedy należy pozbyć się kopciucha?

Problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce postępuje i staje się z roku na rok coraz większy. Dlatego niezbędne są działania, dzięki którym możliwe będzie wstrzymanie tego szkodliwego dla każdego z nas procesu. Jednym z pomysłów ograniczających emisję niebezpiecznych substancji jest konieczność wymiany kotłów bezklasowych, nazywanych popularnie „kopciuchami”. Dlaczego i kiedy należy pozbyć się starego pieca? Sprawdźmy!

Czym są „kopciuchy” i dlaczego trzeba się ich pozbyć?

„Kopciuchami” popularnie nazywane są bezklasowe urządzenia grzewcze, które – ze względu na brak oznakowania – trudno jednoznacznie zidentyfikować. W praktyce więc nie ma możliwości sprawdzenia tego, kto wyprodukował piec, jaki jest rodzaj używanego w nim paliwa czy moc urządzenia.

Efekt? Użytkownicy „kopciuchów” palą w nich często nieodpowiednimi surowcami – nie tylko odpadami węglowymi (np. miałem), ale również plastikiem czy śmieciami. Powoduje to zwiększenie ilości szkodliwych substancji przedostających się do powietrza i, co za tym idzie, pogorszenie jego jakości. „Kopciuchy” stanowią więc główne źródło smogu w naszym kraju, dlatego wprowadzone zostały wytyczne, zgodnie z którymi należy pozbyć się starych, nieoznakowanych pieców.

Do kiedy należy przeprowadzić wymianę kotłów bezklasowych?

Zgodnie z tzw. uchwałami antysmogowymi termin wymiany kotłów bezklasowych na nowoczesne urządzenia grzewcze może być różny – w zależności od indywidualnych decyzji władz samorządowych. Każde województwo może nie tylko dopasować termin wymiany, ale również zakres wprowadzanych zmian, co niestety doprowadziło do sporego zamieszania.

W praktyce, wiele województw wymaga usuwania kotłów bezklasowych do 1 stycznia 2024. Istnieją jednak liczne wyjątki, które dotyczą nie tylko terminów wymiany, ale również konkretnych urządzeń – np. spełniających wymogi emisyjne klas 3 i 4 normy PN-EN 303-5:2012 czy też starszych (powyżej 5 lub 10 lat). Przykładowo:

  • mieszkańcy województwa małopolskiego muszą wymieniać bezklasowe kotły od 1 maja 2024 roku;
  • mieszkańcy województwa śląskiego muszą wymieniać kotły eksploatowane od 5 do 10 lat od daty produkcji od 1 stycznia 2024 roku;
  • mieszkańcy województwa łódzkiego muszą wymieniać kotły bezklasowe od 1 stycznia 2025 roku;
  • mieszkańcy województwa lubelskiego muszą wymieniać kotły bezklasowe oraz kotły klasy 1 i 2 wg normy PN-EN 303-5:2002 od 1 stycznia 2024.

Wszelkie szczegóły na ten temat znajdziesz na stronach poszczególnych samorządów w serwisie samorzad.gov.pl.

Wymiana „kopciucha” a dofinansowanie – czy możesz liczyć na wsparcie?

Wymiana starego pieca na nowy wiąże się ze sporym wydatkiem. Na szczęście w naszym kraju obowiązują różne programy, takie jak Czyste Powietrze, które wspierają mieszkańców w tym procesie. Na jakie dofinansowanie mogą liczyć właściciele „kopciuchów” albo innych pieców niespełniających wymaganych norm?

Aktualnie program Czyste Powietrze zapewnia 3 formy dofinansowań – są one uzależnione od dochodów osób, które składają wniosek o dotację.

  • Wariant 1. Kwota dotacji to maksymalnie 66 tys. zł – dedykowana jest ona gospodarstwom domowym, których roczny przychód wynosi do 135 tys. zł rocznie.
  • Wariant 2. Kwota dotacji to maksymalnie 99 tys. zł dla pompy ciepła z fotowoltaiką – dedykowana jest gospodarstwom domowym, w których miesięczny dochód na osobę wynosi do 1894 zł (w gospodarstwie wieloosobowym) lub do 2651 zł (w gospodarstwie jednoosobowym).
  • Wariant 3. Kwota dotacji to maksymalnie 135 tys. zł – dedykowana jest gospodarstwom domowym, w których miesięczny dochód na osobę wynosi do 1090 zł (w gospodarstwie wieloosobowym) lub do 1526 zł (w gospodarstwie jednoosobowym).

Jeżeli musisz wymienić „kopciucha” i chcesz zainwestować w najbardziej wydajne oraz energooszczędne urządzenie grzewcze, postaw na pompę ciepła. W Elektro Masters pomożemy Ci zarówno w wyborze optymalnego rozwiązania, jak i kwestiach formalnych związanych z pozyskaniem dofinansowania.