Fotowoltaika z akumulatorami czy bez?

Magazyny energii

Fotowoltaika z akumulatorami czy bez?

Podstawowym celem instalacji fotowoltaicznej jest produkcja energii elektrycznej, która jest wykorzystywana do zaspokajania potrzeb energetycznych w całym gospodarstwie domowym lub firmie. Tym samym inwestycja w panele fotowoltaiczne zapewnia pewien stopień niezależności od sieci energetycznej, w tym odporność na wzrosty cen prądu. Nie dziwi więc fakt, że fotowoltaika tak szybko zyskuje na popularności. Przyszli inwestorzy decydują się na jeden z dwóch głównych systemów funkcjonowania instalacji: Off-Grid oraz On-Grid (lub hybrydę), których istota sprowadza się do wyboru między fotowoltaiką z akumulatorami czy bez. Które rozwiązanie będzie bardziej korzystne?

Off-Grid, czyli fotowoltaika z akumulatorami

System fotowoltaiczny Off-Grid, zwany inaczej wyspowym, to zapewnienie pełnej niezależności od sieci energetycznej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu akumulatorów, które są w stanie kumulować niewykorzystane lub planowane nadwyżki produkowanej energii elektrycznej i oddawać je do domowej sieci energetycznej. Taka potrzeba może wystąpić np. podczas wystąpienia niesprzyjających warunków pogodowych. Off-Grid to nie tylko ochrona przed podwyżkami cen prądu, ale i przed przerwami w dostawie energii. System taki generuje jednak dodatkowe koszty, związane z zakupem i konserwacją odpowiedniego inwertera oraz magazynów energii.

On-Grid, czyli system fotowoltaiczny podłączony do sieci

Łatwiejszą formą budowy systemu fotowoltaicznego jest połączenie instalacji domowej z siecią energetyczną. W skrócie: pozyskiwana energia zasila domowe sprzęty, a jej niespożytkowany nadmiar przy pomocy dwufazowego licznika, trafia do sieci operatora energetycznego. Jest to wygodne rozwiązanie, które gwarantuje stały dostęp do energii elektrycznej, zwłaszcza, że ponowne wykorzystanie oddanej do sieci energii elektrycznej wiąże się jedynie z pobraniem przez operatora prowizji za obsługę (można wykorzystać 80% energii przekazanej do sieci).

Instalacja fotowoltaiczna on-grid

System hybrydowy – na czym polega?

Rozwiązanie mieszane między Off-Grid i On-Grid polega na zastosowaniu akumulatorów, ale do innego rodzaju inwertera – hybrydowego, który wykorzystuje w razie potrzeby energię zgromadzoną w magazynach energii, pozostając jednak podłączonym do sieci. Taki system, mimo wyższych od On-Grid kosztów inwestycyjnych, zyskuje na popularności, zapewniając użytkownikom m.in. niezależność od sieci i bezpieczeństwo korzystania z niej w sytuacjach awaryjnych.

Czy warto zamontować akumulator do fotowoltaiki – plusy i minusy poszczególnych systemów

Off-Grid

+ niezależność od sieci energetycznej i sieci
+ możliwość korzystania z kumulowanej energii np. w nocy
+ pełniejsze wykorzystanie energii słonecznej
wysokie koszty
brak możliwości oddawania energii do sieci
złożoność systemu

On-Grid

+ niższe ceny instalacji
+ niższy poziom awaryjności
+ łatwość w zaplanowaniu realnego wykorzystania sieci
+ oddawanie energii do sieci
pełna zależność od sieci
utrata nadwyżek produkcji
konieczność korzystania z sieci w niesprzyjających warunkach

System hybrydowy

+ plusy systemu Off-Grid, a ponadto:
+ oddawanie energii do sieci
+ bezpieczeństwo poboru energii z sieci w sytuacjach awaryjnych
wysokie koszty instalacyjne i eksploatacyjne

Dopłaty „Mój Prąd 4.0” a magazyny energii do fotowoltaiki – czy warto skorzystać?

Ostatnie zapowiedzi rządowe wskazują na fakt, że w kolejnej edycji programu „Mój Prąd” system dopłat obejmie również magazyny energii. Jest to dobra wiadomość ze względu na koszty takich urządzeń i z pewnością zachęci część użytkowników do zastosowania sieci Off-Grid lub hybrydowej. Czy będzie warto zamontować akumulator do fotowoltaiki? Odpowiedź na tak postawione pytanie wymaga szczegółowej analizy realnego zapotrzebowania na energię elektryczną, warunków klimatycznych, a także własnych zasobów inwestycyjnych.