Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne? Lokalizacja, ułożenie

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne? Lokalizacja, ułożenie

Chęć montażu instalacji fotowoltaicznej wiąże się z koniecznością wygospodarowania dość dużej, nieosłoniętej powierzchni, na której panele będą mieć nieograniczony dostęp do promieni słonecznych. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Czy brak spadzistego dachu w orientacji północ-południe jest przeszkodą nie do pokonania? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w tym artykule.

Najlepsza lokalizacja paneli słonecznych – ekspozycja południowa

Najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o montaż instalacji fotowoltaicznej, jest dach spadzisty o kącie nachylenia 15-35 stopni, skierowany na południe. Pozwala to na osiągnięcie optymalnych warunków pracy paneli oraz uzyskanie możliwie najwyższych mocy w godzinach okołopołudniowych, gdy nasłonecznienie jest największe.

Jeśli budynek posiada dach płaski, który może zostać zagospodarowany, również nie ma większych przeszkód, by zainstalować na nim fotowoltaikę. Koszty inwestycji jednak będą wyższe, gdy konieczny jest wówczas montaż odpowiedniego stelażu, który pozwoli uzyskać zalecany kąt nachylenia, a także odstęp pomiędzy rzędami paneli – by nie zasłaniały się wzajemnie.

Jeżeli z różnych powodów (np. obecności wielu kominów lub osłonięcia) montaż na dachu jest niemożliwy – warto rozważyć lokalizację instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Tutaj optymalny kąt nachylenia to dla Polski to 30 stopni. Należy pamiętać o podwyższeniu, by panele fotowoltaiczne nie były zasłonięte np. przez roślinność znajdującą się dookoła.

Dach, który nie jest skierowany na południe

Nieczęsto można spotkać dachy, które są idealnie zorientowane względem kierunków świata. Niewielkie odchylenia na wschód lub zachód przekładają się na niewielkie spadki mocy, więc instalacja fotowoltaiczna na takim dachu zdecydowanie ma sens.

Orientacja wschód – zachód wymaga bardziej złożonej i przede wszystkim mocniejszej instalacji na dwóch połaciach dachu. Rekomendowany kąt nachylenia paneli to 15-30 stopni. Uzyski będą satysfakcjonujące, ale w porównaniu do idealnej konfiguracji południowej mniejsze o 10-20%.

Inne lokalizacje dla fotowoltaiki

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie możemy zdecydować się na dwa rodzaje systemów – klasyczny stały lub nadążny. W drugim przypadku panele fotowoltaiczne zamontowane są na trackerach, które pozwalają na wydłużenie czasu optymalnego ustawienia fotowoltaiki względem promieni słonecznych padających na powierzchnię terenu. To w teorii bardzo dobre rozwiązanie, w praktyce często przynosi niewielkie zyski, a jest kosztowne – przez co rzadko się je stosuje.

Lokalizacja paneli fotowoltaicznych

Systemy niestandardowe

Obok lokalizacji na dachu lub na gruncie, w niektórych przypadkach zasadny może się okazać również montaż instalacji fotowoltaicznej na elewacji budynku. Należy jednak pamiętać, że tego typu decyzje należy podejmować na podstawie analizy możliwości uzysku energii. Ze względu na szeroki wachlarz dostępnych konstrukcji stelaży opcji montażowych jest bardzo wiele.

Niezalecaną lokalizacją paneli fotowoltaicznych jest kierunek północny. Ze względu na warunki naturalne, po prostu nie ma uzasadnienia dla montażu fotowoltaiki w ten sposób.

Podsumowanie

Optymalną lokalizacją dla instalacji fotowoltaicznej jest dach skierowany idealnie na południe. Jednak nie jest to warunek konieczny do stworzenia efektywnego systemu, który będzie przynosił realne oszczędności. Instalacje na gruncie, dachu o mniejszym spadzie lub płaskim, a także odchylonym od idealnego kierunku świata, również produkować będą duże ilości energii elektrycznej. Analizując dostępne rozwiązania warto skorzystać z wsparcia fachowców. Chętnie go udzielimy – odwiedź stronę fotowoltaika dla domu lub fotowoltaika dla firm i skontaktuj się z nami!

Przeczytaj także nasz artykuł: jaki kąt nachylenia dachu do fotowoltaiki będzie najlepszy w Polsce?