Jaki kąt nachylenia dachu do fotowoltaiki?

Kąt nachylenia dachu do fotowltaiki

Jaki kąt nachylenia dachu do fotowoltaiki?

Jesteś na etapie budowy domu? Wiesz już, że na jego dachu pojawi się fotowoltaika? Kąt nachylenia dachu to kluczowa kwestia w Twojej sytuacji.

Jaka jest najbardziej korzystna ekspozycja paneli fotowoltaicznych?

Decydując się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej musimy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach dotyczących ustawienia całej konstrukcji. Optymalne nachylenie dachu dla paneli fotowoltaicznych oraz południowy kierunek montażu powoduje zwiększenie uzysku energii elektrycznej. Możliwe są również kierunki południowy wschód i południowy zachód. Niektórzy klienci decydują się jednak na umiejscowienie wschód – zachód. Co ciekawe, nie zawsze jest to wymuszone – zaletą takiego rozwiązania jest dłuższa produkcja energii z uwagi na fakt, że w takim położeniu słońce znajduje się dłużej. Dzięki temu możemy na bieżąco konsumować produkowaną energię w czasie większego zapotrzebowania (np. przed wyjściem i po powrocie z pracy). Należy jednak pamiętać, że mimo dłuższego czasu pracy, nasłonecznienie (a co za tym idzie, produkcja energii) będzie wyraźnie mniejsze. Jeśli dopiero projektujesz swój dom i chcesz skorzystać z ekologicznego rozwiązania, jakim jest fotowoltaika, kąt dachu to rzecz, którą koniecznie powinieneś uwzględnić w swoim projekcie.

O ile w przypadku instalowania paneli PV na specjalnie przygotowanej konstrukcji np. w ogrodzie, możemy dostosować stopień przechylenia, o tyle w przypadku montażu na dachu możliwości są ograniczone. Wybierając umiejscowienie paneli, sporo osób pamięta tylko i wyłącznie o unikaniu cienia. Oczywiście w pewnym stopniu jest to prawidłowy tok myślenia, jednak czasami zdarza się, że takie położenie nie gwarantuje odpowiedniego ukierunkowania i nachylenia, co odbija się na liczbie wytworzonych kilowatogodzin.

Kąt nachylenia dachu do fotowltaiki

Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych instalowanych w Polsce

Jednym z mniej oczywistych czynników wpływających na sposób montażu paneli jest położenie geograficzne. Mimo, że Polska nie należy do rozległych państw, to jednak różnice w nasłonecznieniu pomiędzy południową a północną częścią kraju jest zauważalne. Dlatego też musimy wziąć pod uwagę nasze miejsce zamieszkania podczas ustalania kąta nachylenia, który dla naszej szerokości geograficznej powinien oscylować w granicach od 15 do 35°. W porze zimowej odpowiedni kąt zapobiega również zaleganiu śniegu, który uniemożliwiłby „wyłapywanie” promieni słonecznych. Cenną wskazówką może być również brak wysokich drzew liściastych w pobliżu naszej instalacji. Nawet jeśli nie będą one rzucać cienia, to w okresie jesiennym spadające liście mogą przykryć nasze panele fotowoltaiczne, uniemożliwiając w pełni wydajną pracę. Podczas planowania inwestycji należy również przewidywać kroki naszych sąsiadów. Bywały przypadki, w których po kilku miesiącach od instalacji fotowoltaiki, niedaleko granicy działki, sąsiad postanowił posadzić żywopłot. Po 2-3 latach rośliny urosły, skutecznie zacieniając panele PV.

Jeżeli myślisz o położeniu fotowoltaiki BIPV, czyli zintegrowanej z konstrukcją domu, tym ważniejszy jest dla Ciebie kąt nachylenia dachu. Fotowoltaiczne dachówki, które kładzie się zamiast tradycyjnego poszycia, potrzebują odpowiedniego zaplanowania jeszcze podczas procesu projektowania budynku.

Podsumowując – kierunek montażu, umiejscowienie oraz kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych ma bardzo duży wpływ na rentowność całego przedsięwzięcia. By je odpowiednio dobrać, warto przeprowadzić audyt miejsca, w którym ma powstać cała konstrukcja. Jeśli szukasz doświadczonych ekspertów, którzy Ci w tym pomogą to dobrze trafiłeś. Zespół Elektro Masters posiada na swoim koncie wiele realizacji i z chęcią odpowie na Twoje pytania dotyczące sposobu montażu instalacji fotowoltaicznej i nie tylko.

Zobacz także inne nasze artykuły: