Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompy ciepła stanowią znakomity sposób na ogrzewanie budynku – są wydajne, ekologiczne i proste w obsłudze. Warto jednak pamiętać, że do działania wymagają poboru energii elektrycznej. I choć ilość wykorzystywanego przez tego rodzaju urządzenia prądu jest o wiele mniejsza niż ilość dostarczanego przez nie ciepła, warto dowiedzieć się, jakie są to wartości. Ile zatem prądu zużywa nowoczesna pompa ciepła, jak to obliczyć i czym kierować się podczas wyboru energooszczędnych urządzeń?

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie produkujące ciepło dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, takich jak woda, powietrze i grunt. Po pobraniu energii z otoczenia następuje przekształcenie jej w ciepło, które może ogrzewać dom albo jakikolwiek inny obiekt.

Zasada działania tego rodzaju sprzętów jest uzależniona przede wszystkim od źródła energii, jednak w większości przypadków jest bardzo podobna. Mówiąc bardzo skrótowo, ciepło jest pobierane z zewnątrz przez czynnik roboczy, który następnie zmienia postać na gazową. Potem trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do instalacji i przechodzi przez zawór rozprężny. Następnie cały cykl rozpoczyna się od początku.

Zasada działania pompy ciepła przypomina nieco mechanizm działania lodówki. I, podobnie jak ona, do działania potrzebuje energii elektrycznej.

Pompy ciepła a efektywność energetyczna

Jeżeli chcesz zainwestować w pompę ciepła, która będzie cechowała się wysoką efektywnością energetyczną i pozwoli Ci produkować odpowiednie do Twoich potrzeb ilości ciepła, powinieneś zwrócić uwagę na współczynnik COP. Jest to skrót od angielskiego Coefficient of Performance i w wolnym tłumaczeniu oznacza współczynnik wydajności.

Mówiąc nieco dokładniej, COP określa stosunek ilości dostarczonej energii cieplnej do zużytej przez pompę ciepła energii elektrycznej. Jeżeli więc wynosi 10, oznacza to, że urządzenie po pobraniu 1 kWh prądu wytworzy 10 kWh energii cieplnej. Im wyższy jest więc współczynnik COP, tym mniej energii będzie potrzebować urządzenie do wytworzenia ciepła.

To jednak nie wszystko. Innym istotnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu pompy ciepła, jest SCOP, czyli Seasonal Coefficient of Performance, co w wolnym tłumaczeniu oznacza sezonowy współczynnik wydajności. W praktyce SCOP pozwoli obliczyć ilość energii cieplnej, jaka zostanie dostarczona przez pompę ciepła, w stosunku do zużytego przez nią prądu w wybranym czasie (zarówno w ciągu całego roku, jak też w okresie sezonu grzewczego itd.).

Aby obliczyć SCOP, należy poznać zapotrzebowanie na ciepło w budynku oraz zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła. Przykładowo, jeżeli zapotrzebowanie wynosi 19 000 kWh na rok, a zużycie 4 500 kWh na rok, obliczenie powinno zostać wykonane w następujący sposób:

19 000 / 4500 = 4,2

Im wyższy będzie współczynnik SCOP, tym mniej prądu zużyjesz i w efekcie zapłacisz mniejsze rachunki za energię elektryczną w ciągu roku.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz zainwestować w pompę ciepła, która zużywa mało prądu, szukaj urządzeń oznaczonych klasą minimum A+.

Ile prądu zużywają pompy ciepłą?

Zużycie prądu przez pompę ciepła możesz wyliczyć samodzielnie, znając zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz współczynnik SCOP. Niezbędny okaże się w tym wypadku wzór:

zapotrzebowanie na ciepło budynku / SCOP = zużycie energii elektrycznej

Jeżeli więc posiadasz dom o powierzchni 100 m2 i do jego ogrzania (oraz podgrzania wody) potrzebne jest 10 000 kWh na rok, a pompa ciepła posiada współczynnik SCOP na poziomie 4, obliczenia będą wyglądały następująco:

10 000 / 4 = 2500

Oznacza to, że Twoja pompa ciepła będzie pobierać rocznie 2500 kWh, by ogrzać dom i tym samym zaspokoić potrzeby jego mieszkańców.

Pamiętaj! Obliczenia tego typu są szacunkowe, więc nie określają bardzo dokładnie zużycia prądu. Wpływ na to ma wiele innych czynników, takich jak parametry urządzenia, powierzchnia grzewcza budynku, zapotrzebowanie domu na energię i rodzaj zastosowanych izolacji, jakość instalacji grzewczej czy czas trwania sezonu grzewczego i zewnętrzne temperatury.

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła jest opłacalne?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ilość zużytego przez pompę ciepła prądu w skali roku jest dużo mniejsza niż ilość wyprodukowanego przez nią ciepła. Inwestując więc w wysokiej klasy urządzenie, które będzie dopasowane pod kątem wydajności oraz innych parametrów do zapotrzebowania budynku i Twoich potrzeb, zyskasz nie tylko komfort cieplny, ale również stosunkowo szybki zwrot z inwestycji. W efekcie pompy ciepła są rozwiązaniami opłacalnymi, z których korzysta coraz większa liczba inwestorów – zarówno prywatnych, jak i biznesowych.

Chcesz zakupić pompę ciepła o doskonałych parametrach? A może potrzebujesz szczegółowych wyliczeń dotyczących jej parametrów lub zapotrzebowania budynku na ciepło? W takim razie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą – jako specjaliści w tej dziedzinie, zapewnimy Ci kompleksowe doradztwo i zaoferujemy nowoczesny model pompy ciepła, który spełniać będzie Twoje oczekiwania na przestrzeni wielu lat!