Jaki duży magazyn energii do domu jednorodzinnego?

Jaki duży magazyn energii do domu jednorodzinnego?

Rozwój odnawialnych źródeł energii postępuje w błyskawicznym tempie – również w naszym kraju. Coraz więcej osób i firm decyduje się przede wszystkim na wykorzystywanie potencjału instalacji fotowoltaicznych, dzięki którym możliwe jest produkowanie dużej ilości energii i tym samym uniezależnienie się od zakładów energetycznych. A nieodłącznym elementem tego rodzaju rozwiązań są coraz częściej magazyny energii, które stanowią jeden z kluczowych elementów transformacji energetycznej. Co to takiego i jaką pojemność magazynu wybrać, by umożliwiał on przechowywanie odpowiedniej ilości energii?

Czym są magazyny energii i jakie jest ich zadanie?

Zacznijmy od podstaw, a więc wyjaśnienia znaczenia i funkcji magazynów energii. Są to rozwiązania umożliwiające gromadzenie wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną (lub wiatrową) bezemisyjnej energii elektrycznej. Jest to o tyle korzystne dla konsumentów, że nie muszą oni przesyłać nadwyżek energii do sieci – przypominamy, że decydując się na taką opcję, możliwy jest odbiór tylko 80% przesłanego prądu (pozostałe 20% pobiera zakład energetyczny).

Korzystając z magazynu energii, możliwe jest skorzystanie z pełni potencjału posiadanej instalacji fotowoltaicznej i wykorzystanie wszelkich nadwyżek energii o dowolnej porze – np. w godzinach wieczornych czy w nocy.

Co więcej, takie rozwiązanie chroni przed nagłymi przerwami w dostawie energii i jest niezwykle korzystne dla tych osób, które mają utrudniony dostęp do sieci energetycznych.

Magazyny energii zapewniają więc bezpieczeństwo energetyczne, uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu, a także pomagają w obniżeniu rachunków. Nic dziwnego, że cieszą się rosnącą popularnością wśród konsumentów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając magazyn energii dla domu jednorodzinnego?

Magazyn energii jest kolejnym krokiem do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, który powinien nastąpić zaraz po montażu paneli fotowoltaicznych. Aby jednak okazał się rozwiązaniem opłacalnym, musi mieć odpowiednią pojemność. Powinna być ona dostosowana zarówno do wydajności instalacji fotowoltaicznej, jak i potrzeb domowników.

Zanim przejdziemy do wartości liczbowych, warto rozwiać jedną z wątpliwości konsumentów – decydując się na magazyn energii, należy zainwestować w taki, który zapewni dobowe zapotrzebowanie na energię. Oznacza to, że mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni zrezygnować z rozwiązań sezonowych i tygodniowych, które posiadają bardzo duże pojemności i mogą być wykorzystywane np. przez budynki o bardzo dużym zapotrzebowaniu energetycznym.

Inwestując w magazyn energii dla domu jednorodzinnego, należy wziąć pod uwagę:

  • dobowe zapotrzebowanie na energię elektryczną;
  • średnią w skali roku dobową ilość energii produkowaną przez instalację OZE.

Co więcej, wybierając odpowiednią pojemność magazynu energii, należy zwrócić uwagę na uśrednione wartości dla wszystkich słonecznych dni roku, a nie tylko szczyt sezonu. Zadaniem magazynu jest bowiem całodzienna praca, dzięki czemu będzie on opłacalny i pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną.

Dlaczego to takie ważne? Zbyt mała pojemność magazynu energii może doprowadzić do tego, że nie będzie on w stanie wydajnie współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Uniemożliwi to zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego w domu jednorodzinnym. Z kolei za duża pojemność magazynu spowoduje zbyt duże koszty i tym samym niepotrzebną stratę pieniędzy. Co więcej, w takiej sytuacji utrudnione okaże się uzyskanie zwrotu z inwestycji.

Jaką pojemność powinien mieć magazyn energii dla domu jednorodzinnego?

Jeżeli jesteś właścicielem standardowego domu jednorodzinnego, powinieneś zainwestować w magazyn energii o pojemności około 10 kWh. Wydaje się to być rozwiązanie idealne, ale oczywiście wszystko zależy od wydajności paneli fotowoltaicznych i zapotrzebowania energetycznego.

Dlatego jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto poprosić o wsparcie instalatora, który przeprowadzi wywiad i audyt energetyczny oraz dopasuje rozwiązanie pod kątem kilku elementów, takich jak sposób ogrzewania domu jednorodzinnego, obecność płyty indukcyjnej czy chłodzenie. Pozwoli to wybrać magazyn o odpowiedniej pojemności, a także optymalnie wykorzystać produkowaną przez panele fotowoltaiczne energię.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz zainwestować w magazyn energii o optymalnej pojemności, powinieneś skorzystać z audytu energetycznego. Dzięki temu wybierzesz rozwiązanie, które będzie dopasowane do potrzeb Twoich oraz pozostałych domowników, a także osiągniesz szybszy zwrot z inwestycji i unikniesz niepotrzebnych kosztów, które mógłby generować zbyt duży magazyn!

Czy warto postawić na magazyn energii?

Tak – jest to rozwiązanie przyszłościowe, które zdaniem specjalistów będzie kluczowym elementem transformacji energetycznej. Jeżeli chcesz zainwestować w najlepsze urządzenie, które będzie w stu procentach dopasowane do Twoich potrzeb, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na Twoje pytania i wybierzemy dla Ciebie optymalny magazyn energii!