Jaki kąt nachylenia dachu do fotowoltaiki?
Jesteś na etapie budowy domu? Wiesz już, że na jego dachu pojawi się fotowoltaika? Kąt nachylenia dachu to kluczowa kwestia w Twojej sytuacji.
Jaka jest najbardziej korzystna ekspozycja paneli fotowoltaicznych?
Decydując się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej musimy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach dotyczących ustawienia całej konstrukcji. Optymalne nachylenie dachu dla paneli fotowoltaicznych oraz południowy kierunek montażu powoduje zwiększenie uzysku energii elektrycznej. Możliwe są również kierunki południowy wschód i południowy zachód. Niektórzy klienci decydują się jednak na umiejscowienie wschód – zachód. Co ciekawe, nie zawsze jest to wymuszone – zaletą takiego rozwiązania jest dłuższa produkcja energii z uwagi na fakt, że w takim położeniu słońce znajduje się dłużej. Dzięki temu możemy na bieżąco konsumować produkowaną energię w czasie większego zapotrzebowania (np. przed wyjściem i po powrocie z pracy). Należy jednak pamiętać, że mimo dłuższego czasu pracy, nasłonecznienie (a co za tym idzie, produkcja energii) będzie wyraźnie mniejsze. Jeśli dopiero projektujesz swój dom i chcesz skorzystać z ekologicznego rozwiązania, jakim jest fotowoltaika, kąt dachu to rzecz, którą koniecznie powinieneś uwzględnić w swoim projekcie.
O ile w przypadku instalowania paneli PV na specjalnie przygotowanej konstrukcji np. w ogrodzie, możemy dostosować stopień przechylenia, o tyle w przypadku montażu na dachu możliwości są ograniczone. Wybierając umiejscowienie paneli, sporo osób pamięta tylko i wyłącznie o unikaniu cienia. Oczywiście w pewnym stopniu jest to prawidłowy tok myślenia, jednak czasami zdarza się, że takie położenie nie gwarantuje odpowiedniego ukierunkowania i nachylenia, co odbija się na liczbie wytworzonych kilowatogodzin.
Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych instalowanych w Polsce
Jednym z mniej oczywistych czynników wpływających na sposób montażu paneli jest położenie geograficzne. Mimo, że Polska nie należy do rozległych państw, to jednak różnice w nasłonecznieniu pomiędzy południową a północną częścią kraju jest zauważalne. Dlatego też musimy wziąć pod uwagę nasze miejsce zamieszkania podczas ustalania kąta nachylenia, który dla naszej szerokości geograficznej powinien oscylować w granicach od 15 do 35°. W porze zimowej odpowiedni kąt zapobiega również zaleganiu śniegu, który uniemożliwiłby „wyłapywanie” promieni słonecznych. Cenną wskazówką może być również brak wysokich drzew liściastych w pobliżu naszej instalacji. Nawet jeśli nie będą one rzucać cienia, to w okresie jesiennym spadające liście mogą przykryć nasze panele fotowoltaiczne, uniemożliwiając w pełni wydajną pracę. Podczas planowania inwestycji należy również przewidywać kroki naszych sąsiadów. Bywały przypadki, w których po kilku miesiącach od instalacji fotowoltaiki, niedaleko granicy działki, sąsiad postanowił posadzić żywopłot. Po 2-3 latach rośliny urosły, skutecznie zacieniając panele PV.
Jeżeli myślisz o położeniu fotowoltaiki BIPV, czyli zintegrowanej z konstrukcją domu, tym ważniejszy jest dla Ciebie kąt nachylenia dachu. Fotowoltaiczne dachówki, które kładzie się zamiast tradycyjnego poszycia, potrzebują odpowiedniego zaplanowania jeszcze podczas procesu projektowania budynku.
Podsumowując – kierunek montażu, umiejscowienie oraz kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych ma bardzo duży wpływ na rentowność całego przedsięwzięcia. By je odpowiednio dobrać, warto przeprowadzić audyt miejsca, w którym ma powstać cała konstrukcja. Jeśli szukasz doświadczonych ekspertów, którzy Ci w tym pomogą to dobrze trafiłeś. Zespół Elektro Masters posiada na swoim koncie wiele realizacji i z chęcią odpowie na Twoje pytania dotyczące sposobu montażu instalacji fotowoltaicznej i nie tylko.
Zobacz także inne nasze artykuły: