Panele fotowoltaiczne na garażu blaszanym – czy można zamontować?

Instalacja fotowoltaiczna na garażu

Panele fotowoltaiczne na garażu blaszanym – czy można zamontować?

Rosnąca nieprzerwanie popularność instalacji fotowoltaicznych powoduje, że coraz więcej ludzi interesuje się tą tematyką, a rosnąca w społeczeństwie świadomość wpływa na rozwój oferty i usług fotowoltaicznych oraz nowych technologicznych rozwiązań w tym zakresie. Myśląc o panelach fotowoltaicznych wciąż większość kojarzy z ich instalacją na dachach budynków mieszkalnych, głównie jednorodzinnych. Jednak coraz częściej spotkać można panele wolnostojące, zwłaszcza w przypadku niewystarczającej ekspozycji dachów na promienie słoneczne. A co w przypadku, jeśli w ogrodzie nie ma na to miejsca? Często w takich sytuacjach wykorzystuje się inne budynki w zasięgu gospodarstwa, jak np. proste garaże. Jak zatem wygląda instalacja paneli fotowoltaicznych na garażu blaszanym?

Panele fotowoltaiczne na garażu – czy to możliwe?

Wykorzystanie wolnostojących budynków znajdujących się w pobliżu domu to doskonały pomysł na powiększenie powierzchni, która będzie dla nas „pracowała”. Może tak się zdarzyć, że dom, lub układ jego dachu nie zapewnia wystarczającej przestrzeni, dzięki której panele fotowoltaiczne będą mogły wytwarzać niezbędną ilość energii. Dlatego też można w tym celu wykorzystać inne zabudowania, jak np. garaże. Co się jednak z tym wiąże, montaż fotowoltaiki na garażu musi uwzględniać dwie bardzo istotne kwestie:

  • konstrukcja garażu – warto zdać sobie sprawę z tego, że tradycyjne blaszaki posiadają lekką konstrukcję, która w podstawowy sposób ma chronić nasze auto przed warunkami atmosferycznymi. Często podczas wichur i burz zdarza się, że takie garaże są niszczone przez siły natury. W związku z tym montaż paneli fotowoltaicznych na blaszaku wymaga szczególnej ostrożności i przygotowania. Warto w takiej sytuacji zdać się na specjalistów w branży, którzy będą w stanie w odpowiedni sposób doradzić, czy dany garaż spełnia podstawowe wymogi budowlane w zakresie obciążenia konstrukcji deszczem, śniegiem i wiatrem, a dodatkowo czy jest w stanie przyjąć dodatkowe obciążenia wynikające z ciężaru samej instalacji systemu fotowoltaicznego. Najczęściej konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji belkami, kratownicami czy wzmocnienie specjalnymi profilami;
  • umiejscowienie garażu – opłacalność instalacji fotowoltaicznej zależna będzie od jej rozmieszczenia na naszej działce. Jeśli panele na garażu mają pełnić funkcję dodatkową, to nie powinien być on znacznie oddalony od falownika czy magazynu energii, bo może to wywołać dodatkowe koszty instalacyjne, które i tak się w przyszłości zwrócą. Jeśli instalacja na garażu jest samoistna, to należy zabezpieczyć miejsce na osprzęt dodatkowy i instalację zasilającą doprowadzoną do innych budynków.

Instalacja fotowoltaiczna na garażu

Panele fotowoltaiczne na garażu – plusy i minusy

Plusy, czyli o czym warto pamiętać?

  • możliwość zwiększenia efektywnej powierzchni fotowoltaicznej;
  • możliwość zastąpienia instalacji paneli na dachu domu lub firmy w przypadku niekorzystnego usytuowania budynku względem słońca;
  • mniejsza powierzchnia instalacyjna to mniejszy koszt.

Minusy, czyli na co zwrócić uwagę?

  • konieczność dostosowania konstrukcji do ciężaru paneli i całej instalacji;
  • jeśli nie można zamontować paneli na domu, to mała powierzchnia blaszaków może nie spełniać zapotrzebowania na energię.

Warto przy tym podkreślić, że o ile instalacja paneli fotowoltaicznych na garażu blaszanym o małej powierzchni dachu, to może być mało opłacalna inwestycja, o tyle potraktowanie garażu, jako dodatkowego wsparcia w zakresie całościowej instalacji fotowoltaicznej, to może być świetny pomysł. Pamiętać należy jedynie o właściwym dostosowaniu paneli do konstrukcji, lub jej odpowiednim wzmocnieniu, żeby móc skutecznie i bezpiecznie pozyskiwać czystą energię z promieni słonecznych.

Zainteresować Cię mogą także inne artykuły, w szczególności polecamy: