Piece elektryczne do fotowoltaiki

Jaki piec elektryczny do fotowoltaiki

Piece elektryczne do fotowoltaiki

 

Ogrzewanie elektryczne przez wiele lat uchodziło za mało ekonomiczne rozwiązanie. Realnie w porównaniu do otrzymywania energii z kotłów gazowych lub węglowych, stosowanie pieców elektrycznych często wychodziło drogo. Wszystko zmieniło się wraz z rozpowszechnieniem się systemów fotowoltaicznych, które pozwalają na ogrzewanie budynków oszczędnie i ekologicznie. Jaki kocioł elektryczny do fotowoltaiki sprawdzi się zatem najlepiej?

Piece na prąd z fotowoltaiką – na co zwracać uwagę?

Piec CO do fotowoltaiki jest jednym z najistotniejszych elementów całego systemu grzewczego. To od parametrów pieca na prąd zależą ostateczne koszty ogrzewania budynku. Jak zatem wybrać właściwe urządzenie spośród tylu dostępnych możliwości?

Kluczowe podczas decyzji o tym, jaki kocioł elektryczny do fotowoltaiki sprawdzi się najlepiej, jest określenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Jeśli ocenisz, ile prądu potrzebujesz, by zapewnić komfort termiczny mieszkańcom, możesz dobrać do uzyskanej wartości piec CO do fotowoltaiki. Co warto wziąć pod uwagę przy określaniu zapotrzebowania na energię?

Jak dobrać piec elektryczny CO?

Zapotrzebowanie energetyczne budynku zależy do kilku podstawowych czynników. Jak zatem je określić, by móc wybrać właściwy piec elektryczny? To, ile prądu będziesz potrzebował do ogrzania budynku, zależy między innymi od standardu jego ocieplenia. W starszych obiektach poziom izolacji jest zwykle niższy, natomiast w nowych prezentuje się na znacznie wyższym poziomie. Zapotrzebowanie na energię można umownie przyjąć w następujący sposób:

  • budynek stary lub słabo ocieplony – 200 kWh/m2/rok,
  • budynek po termomodernizacji – 70 kWh/m2/rok,
  • budynek nowy – 35 kWh/m2/rok.

Z tego wynika, że rodzaj izolacji znacząco wpływa na zapotrzebowanie energetyczne, a co za tym idzie, na to,jaki piec elektryczny do fotowoltaiki sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku.

Piec indukcyjny – fotowoltaika, czyli do czego dokładnie się go wykorzystuje

Piec na prąd z fotowoltaiką nie służy jedynie do ogrzewania budynku w chłodniejsze miesiące. System grzewczy ma na celu także zapewnienie mieszkańcom ciepłej wody użytkowej. Warto zatem wybierać takie piece elektryczne do fotowoltaiki, które pracują w dwóch trybach – zasilają kaloryfery w ciepłą wodę, a także zapewniają jej stałą dostępność w kuchni i łazience. W tym kontekście bardzo dobrze sprawdzają się piece indukcyjne – fotowoltaika zapewnia ich ekonomiczną pracę i pozwala na znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Jaki kocioł elektryczny do fotowoltaiki wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów pieców CO do fotowoltaiki. Większość z nich pracuje na takiej samej zasadzie, dlatego podczas wyboru konkretnego modelu warto skupić się na oferowanych dodatkowych funkcjach, a także ogólnej jakości danego pieca indukcyjnego. Fotowoltaika nie wpływa na sposób działania takich urządzeń. Niezależnie od tego, czy kocioł pobiera prąd z sieci czy jest zasilany przez panele słoneczne, jego działanie opiera się na tych samych procesach.

Warto wybierać elektryczne piece CO oferowane przez zaufanych producentów. Inwestycja w urządzenie to spory wydatek, dlatego powinna zostać dobrze przemyślana i zaplanowana.

Niektóre z dostępnych modeli pieców na prąd z fotowoltaiką mają dodatkowe udogodnienia, takie jak sterowanie pogodowe, które reaguje na zmiany temperatury na zewnątrz i dostosowuje do nich pracę urządzenia. Możesz wybrać także wariant z wbudowaną pompą obiegową, lub, jeśli Twoje zapotrzebowanie na prąd jest znaczące, kocioł o dużej mocy i wydajności. Niezwykle przydatną funkcją jest możliwość sterowania piecem CO do fotowoltaiki zdalnie – przez moduł internetowy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą pomp ciepła.