Żywotność paneli fotowoltaicznych

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Odnawialne źródła energii stały się w ostatnim czasie bardzo popularne i powszechnie stosowane. Są niezwykle skutecznym i ekologicznym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne coraz częściej wypierają tradycyjne źródła energii. Instaluje się je zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i małych gospodarstwach domowych. To, co najczęściej zastanawia nas, gdy decydujemy się na tą technologię, to sposób działania całej instalacji oraz żywotność paneli fotowoltaicznych.

Trwałość instalacji fotowoltaicznej

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Ciężko dokładnie określić żywotność paneli fotowoltaicznych. Jest to stosunkowo nowa technologia, która wciąż się rozwija i z roku na rok uzupełniana jest o coraz ciekawsze rozwiązania i możliwości. Niemniej jednak, im dłuższa żywotność paneli fotowoltaicznych, tym więcej korzyści finansowych fotowoltaika przyniesie dla naszego portfela. Większość producentów deklaruje, że po 25 latach użytkowania paneli słonecznych, nadal będą one w stanie produkować energię elektryczną z co najmniej 80% skutecznością w porównaniu do początkowej sprawności.

To, jak długo posłużą nam panele fotowoltaiczne zależne jest od wielu czynników. Składa się na to cały proces produkcyjny, wykorzystany materiał, poprawny montaż. Niemałe znaczenie ma także wpływ warunków atmosferycznych. Jeśli instalacja nie będzie obciążona żadnymi wadami, a panele nie zostaną uszkodzone przez grad, szacuje się że ich żywotność będzie znacznie przekraczała minimalny okres gwarancji, jaki zapewnia producent. Obecnie uznaje się, że dobrej jakości panele fotowoltaiczne są w stanie produkować energię elektryczną przez co najmniej 30 lat, ale nowopowstające rozwiązania dają nadzieję na wydłużenie tego okresu do przeszło 50 lat!

Czy można wydłużyć trwałość i żywotność ogniw fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne składają się z poszczególnych elementów, które są solidne i trwałe. Cała instalacja powinna bez problemu przetrwać długie lata bez konieczności wymiany jakichkolwiek części. Niemniej jednak, jeżeli chcemy wydłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych, warto pomyśleć o ich prawidłowej konserwacji. Utrzymanie optymalnej wydajności ogniw z pewnością usprawni działanie całego systemu. Powierzchnia paneli fotowoltaicznych powinna być odpowiednio czyszczona, zwłaszcza w długich okresach bez opadów atmosferycznych. Nie należy również zapominać o regularnych przeglądach i kontroli dostarczanej przez instalację mocy.

Warto również dodać, że kluczowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter. Urządzenie to, zwane także falownikiem, przekształca energię słoneczną z paneli fotowoltaicznych w energię elektryczną. Zwykle pracuje pod dużym obciążeniem, dlatego należy zadbać o optymalne warunki jego pracy – to jest niską temperaturę i dobry przepływ powietrza. O znaczeniu falownika w instalacji fotowoltaicznej pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.

Moc i trwałość paneli fotowoltaicznych na przestrzeni lat

Cały system fotowoltaiczny z biegiem czasu traci początkową wydajność. Jest to jednak zjawisko całkowicie naturalne. Degradacja mocy wynika z codziennego użytkowania paneli fotowoltaicznych, bez względu na zastosowany materiał, czy technologię. Wartości te są jednak bardzo małe. Największe spadki obserwuje się zazwyczaj przez okres pierwszych dziesięciu lat od pierwszej instalacji systemu. W większości przypadków obniżka ta wynosi średnio 0,2% w skali całego roku.

Wydajność większości nowoczesnych paneli słonecznych określana jest jako gwarancja na uzysk. Obecnie wszystkie panele fotowoltaiczne posiadają gwarancję dotycząca mocy wyjściowej. Producenci zwykle obliczają margines straty z zapasem. Rzadko kiedy zdarza się, że panele przekraczają zakładany próg straty. Najczęstszym czynnikiem, mającym wpływ na szybszą utratę wydajności są ekstremalne warunki pogodowe, do których zalicza się przede wszystkim mocne gradobicia, bardzo wysokie temperatury, a także zamarzająca woda.

Trwałość paneli fotowoltaicznych